27 Ekim – 9 Kasım 2019 (14 gün)

VİZESİZ
2500 USD

Bu gezi içinde bolca kültür, piramit, macera, zengin Meksika mutfağı, acı soslar, okyanus kokusu, tropik orman, kocaman şapkalı, göbekli ve bıyıklı gitar çalan müzisyen, Karayip Sahillerini, dünya harikalarını, yerel dans şovlarını, hindistan cevizi suyu ve Ölüler Günü Festivali’ni barındırır. 

Gezinin Yıldızları

Meksikalı yerel rehberimiz ile Meksika’yı keşfediyoruz!

• Ölüler Günü Festivali

• Kral Kelebekleri göç turu

• Bacalar Gölü’nde kano turu

• Dünyanın yeni 7 harikasından biri Chichen- Itzá ziyareti

• Tulum Harabeleri

• Karayip sahilleri

• San Cristobal şehir turu

• Palenque Harabeleri

• Frida Kahlo’nun evine ziyaret

• Meksika mutfağı

• Xochomilco’da gondol gezisi

GEZİ ÜCRETİ : 2500 USD ( 3 taksit imkanı vardır. İlk kayıt olduğunuzda gezi bedelinin %30’u depozito olarak alınmaktadır. %40’ını ağustos ayı başında, %30’unu da geziye katılmadan 1 hafta önce ödeyebilirsiniz. )

GEZİ PROGRAMI:

27 Ekim 2019 Pazar,  Merhaba Meksika!

Meksika gezi rehberi
Meksika’ya Hoşgeldiniz!

Mexico City’e ulaşan misafirlerimizi havalimanından karşılayıp, şehir merkezinde konaklayacağımız yere ulaşıyoruz. Yol yorgunluğumuzu attıktan sonra Meksika yemekleri ve içecekleri ile tanışmak ve geleneksel bir Meksika gecesi geçirmek için akşam yemeğini alacağımız mekana geçiyoruz. Meksika yemekleri ve müzikleri ile Meksika’ya ‘’Merhaba’’ diyoruz.

Akşam konaklamamız Mexico City’de

28 Ekim 2019 Pazartesi,  Mexico City ve Frida Kahlo’nun evini ziyaret

Mexico City Meksika gezisi
Mexico City

Sabah kahvaltısından sonra Mexico City’nin tarihi ve önemli alanlarını ziyaret edip ardından Meksika denildiğinde ilk akla gelen isimlerden ressam Frida Kahlo’nun eşi Diego Rivera ile yaşadığı Mavi Ev’i ( La casa de Azul) de ziyaret edeceğiz.

Akşam konaklamamız Mexico City’de

29 Ekim 2019 Salı,  Tanrıların doğduğu topraklara yolculuk

Meksika turu, Teotihuacán Piramitleri, Meksika
Teotihuacán Piramitleri, Meksika

Sabah kahvaltımızın ardından Meksiko City’e araçla 1.5 saat uzaklıktaki ‘’Tanrıların doğduğu yere’’ Teotihuacán Piramitleri’ne gitmek üzere yola çıkıyoruz. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yeralan Teotihuacán’ı kimlerin yaptığı hala bellli dahil, Aztekler bu terkedilmiş şehri bulmuşlar. Dünyanın 3. büyük piramidi Güneş Tapınağı, Ölüler Yolu, Ay Piramidi, Quetzalcoalt ve Jaguar Tapınakları ile Quetzalcoalt Sarayı bu alanda göreceğimiz yerler arasında.Piramitlerin tepesine kadar yürüyerek çıkacağız. Haydi bacaklara kuvvet!

Akşam konaklamamız Mexico City’de.

30 Ekim 2019 Çarşamba,  Meksika’nın Venedik’i Xochimilco’da ‘mariachi’ lerin müzikleri eşliğinde gondol sefası

https://www.youtube.com/watch?v=amzT1B61MVc&t=649s

Yerel halkın eğlence anlayışına çok yakından tanık olacağımız bir gün. Meksiko City’den araçla 1.5 saat uzaklıkta Xochimilco kanallarında Meksikalılar’ın koca şapkalı müzisyenleri mariachilerin müziklerine kulak vererek Meksika stili rengarenk gondollarda kanal gezisi yapacağız.

Konaklamamız Meksiko City’de.

31 Ekim 2019 Perşembe, Kral Kelebekleri’nin muhteşem göçüne tanık olmaya hazır mısın?

Dünyanın en özel kanatlısı kral kelebekleri Kanada ve Kuzey Amerika ormanlarından yola çıkıp 4800 km katederek kış uykusuna yatmak için Meksika’nın Michoacán eyaletine ulaşıyorlar. Bu doğa olayına kendi gözlerimizle tanık olmak hayatımızda yaşayacağımız unutulmaz deneyimlerden biri olacak. Kral kelebeklerinin hayat ve göç hikayelerini dinlediğinizde ne kadar kral kelebekler olduğuna siz de gerçekten hak vereceksiniz.

Kelebekleri ziyaret ettikten sonra rotamızı Meksika’da Ölüler Günü Festivali’nin kutlandığı en önemli yerlerin başında yer alan Pátzcuaro’ya çeviriyoruz.

Pátzcuaro kasabası ile aynı ismi taşıyan Pátzcuaro Gölü içinde bulunan Janitzio Adası’nda yaşayan yerli halk Purepechalar, ölüler gününü her bir detaya önem vererek kutluyorlar.

Akşam yemeğinden sonra dinlenmeye geçiyoruz. Yarın uzun bir gün ve sabaha kadar sürecek Ölüler Günü etkinlikleri bizi bekliyor.

1 Kasım 2019 Cuma, Ölüler bugün mezarlarından çıkıyor! Karşılaşmaya hazır mısınız?

https://www.youtube.com/watch?v=a1okrJLD5Xs&t=2s

14. ve 15. Yüzyıllarda şimdiki Meksika topraklarında yaşayan Aztekler ölümün korkulması gereken bir son değil aksine hayatın döngüsü olduğuna inanıyorlardı. Bu nedenle ölülerini hatırlamak için kutladıkları ölüler günü geleneği bugün Meksika’da halen devam ediyor. Bugünlerde ölülerin mezarlarından çıkıp, yakınlarını ziyaret ettiklerine inanıyorlar.  Bu yüzden her evde ölüler için bir sunak hazırlanıyor. Ölmüş kişinin sevdiği yemekler ve içkiler hazırlanıyor ve bu sunağa yerleştiriliyor. Çiçeklerle süsleniyor. Evde başlayan bu şenlik, gece mezarlıklarda devam ediyor. Janitzio Adası’na teknelerle geçip yerel halk Purepechalar’ın mezarlıktaki kutlamalarına katılacağız.

Mezarların etrafında müzik eşliğinde dans eden, şarkılar söyleyen, yiyen, içenlerin arasına karışıp danslarına eşlik edeceğiz. Kutlamalar sabaha kadar devam ediyor.

2 Kasım 2019 Cumartesi,  Mayalar’ın izinde San Cristobal’e yolculuk

San Cristobal, Meksika
Maya kültürünü en yakından görebileceğimiz Chiapas bölgesi ve San Cristobal şehri

Bir gece önceki mezarlık kutlamalarının yorgunluğunu atmak için bu sabah biraz keyif yapıyoruz, erkenden yataktan kalkmak yok. Geç kahvaltı sonrası Mexico City’e araçla geri dönüyoruz ve 1.5 saatlik uçak yolculuğu ile Tuxtla Gutiérrez’e ulaşıp karayolu ile Maya kültürünü en çok hissedeceğimiz San Cristobal şehrine varıyoruz. San Cristobal’deki akşam yemeğinden sonra ertesi gün şehrin altını üstüne getireceğimiz için dinlenmeye geçiyoruz.

3 Kasım 2019 Pazar,  Fotoğraf çekmek yasak!

Chomula Kilisesi, Meksika
Meksika’nın Chiapas bölgesinde Chomula köyündeki kilisenin dıştan görünüşü

Sabah kahvaltısında sonra San Cristobal de las Casas’ı keşfetmek üzere yola çıkıyoruz. Yerel kıyafetleri ile sokaklarda yürüyen, kendi yaptıkları el ürünlerini satmaya çalışan kadınlar, adet ve gelenekleri ile Maya kültürünü en derinden hissedeceğimiz bu şehir gezimizden sonra 2200 metre yükseklikte Tzotzil Mayaları’nın yaşadığı San Juan Chamula köyüne gidiyoruz. Buradaki halk, ruhlarının fotoğrafla çalınacağına inandıkları için fotoğraf çektirmekten hoşlanmıyorlar ve fotoğraf makinası görünce sırtlarını çeviriyorlar. Yine içinde fotoğraf çekiminin yasak olduğu köy kilisesinde göreceklerinizi gözleriniz bir daha unutamayacak.

Konaklamamız San Cristobal’de.

4 Kasım 2019 Pazartesi,  Tropik ormanların içinden Maya şehri Palenque’ye yolculuk başlıyor.

Sabah kahvaltımızdan sonra Meksika’da en önemli Maya şehirlerinden biri olan Palenque’ye ulaşmak için yola çıkıyoruz. Bol virajlı ama harika manzaralar sunan bir yol. Öğle yemeğimizin ardından Roberto Barrios Şelaleleri’nde mola veriyoruz ve şelalenin serin sularına kendimizi bırakıyoruz.

Şelale molamızdan sonra tekrar yola çıkıyoruz ve Palenque’de konaklayacağımız mekana varıyoruz. Akşam yemeğinden sonra dinlenmeye geçiyoruz.

5 Kasım 2018 Salı,  Palenque Harabeleri

Palenque Antik Kenti
Meksika’daki Palenque Antik Kenti

Bir çok kişinin Meksika’ya gelme nedeni Palenque, tropik ormanların arasında Mayalar’ın inşaa ettiği bu şehir ve sonra nedeni bilinmeyen bir nedenden dolayı Mayalar’ın bu şehri terketmesi ve ormanın bu bir başına kalmış şehri yutması hikayesi sizi de çok şaşırtacak.

Palenque ziyaretimiz sonrası Bacalar’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Bacalar’da konaklayacağımız yere ulaştıktan sonra akşam yemeğine geçiyoruz.

6 Kasım 2019 Çarşamba,  Bacalar Gölü’nde kano turu

Meksika Bacalar Gölü
Meksika Bacalar Gölü

Karayipleri andıran rengiyle Bacalar Gölü’nde kano yapma fikri bizi çok heyecanlandırıyor ya seni? Hem de kano yaparken güneşi doğuracağız!

Daha önce hiç kano yapmamış biri bile kolaylıkla bu gölde kano yapabilir, gölün masmavi sularına kendini teslim et ve bu güzelliğin keyfini çıkar.

Kano turundan sonra biraz dinlenip,  Tulum’a doğru hareket ediyoruz. Artık Karayip Sahilleri’ndeyiz. Akşam yemeğinden sonra Tulum’un gece hayatına dalıyoruz.

7 Kasım 2019 Perşembe,  Tulum Harabeleri ve Tulum Sahilleri

Meksika Tulum Sahilleri
Meksika Tulum Sahilleri

Türkiye sosyetesinin akın akın gittiği Tulum’a sizi getirdik ama korkmayın sosyetenin olduğu yerlere sizi götürmeyeceğiz   

Tulum Harabeleri, okyanusun hemen kıyısında Mayalar’ın son dönemlerinde yaşadıkları bir liman şehri. İnsan kendini burda bu turkuaz renkli okyanusa bakarken Maya kralı gibi hissediyor adeta  Harabelerden sonra hemen sahile iniyoruz ve incecik bembeyaz kumların üzerinde yürüyerek sahilin en güzel köşesini seçip doyasıya deniz, kum ve hindistan cevizi suyu…

Sahil keyfimizden sonra biraz serinlemek için Grande Cenote’nin serin sularına kendimizi bırakacağız. Meksika’nın meşhur cenoteleri. Yeraltından çıkan suların oluşturduğu kimisinin mağara gibi kapalı, kimisinin yarı açık olduğu bu gölcüklerde yüzmek herkesin çok hoşuna gidecek.

Konaklamamız Tulum’da

8 Kasım 2019 Cuma,  Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri Chichen- Itzá bekle bizi, biz geliyoruz!

Chichen Itza, Meksika
Dünyanın yeni 7 harikasından bir Meksika’daki Chichen Itza

Evet Tulum’dan ayrılmak çok kolay olmayacak ama dünyanın 7 yeni harikasından biri Chichen- Itzá’yı ziyaret günü bugün.

Erken saatte yola çıkıyoruz,  buraya çok fazla turist ziyaret ettiği için ne kadar erken giriş yaparsak o kadar rahat fotoğraf çeker insan kalabalığına maruz kalmamış oluruz. 2 saatlik araç yolculuğundan sonra artık Chichen- Itzá’dayız. Güçlü Tanrı Kukulkan bizi evine kabul et!

Chichen- Itzá ziyaretimizin ardından Valladolid kasabasında öğle yemeğimizi yiyip kasabanın yakınlarındaki cenotelere çeviriyoruz rotamızı. Serinlemek hepimize iyi gelecek.

Konaklama Cancun’da

9 Kasım 2018 Cumartesi, Türkiye’ye dönüş başlıyor.

Meksika’daki son günümüz. Cancun’dan uçakla Mexico City’e ulaşım, ardından Türkiye’ye dönüş yolculuğu başlıyor.

KONAKLAMA: 2-3 kişilik odalarda yapılacaktır.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR: 

• Tüm konaklamalar

• Gezimiz boyunca tüm öğünler

• Gezi boyunca tüm karşılama, karayolu, nehir yolu transferleri, Meksika içi uçuş bileti

• Ören yeri girişleri

• İspanyolca/İngilizce – Türkçe tercüman desteği

• Kral Kelebekleri göç turu

• Frida Kahlo evi girişi

• Bacalar kano turu

• Cenote girişleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR:

• Yurtdışı çıkış harcı

• Meksika Mexico City’ye ulaşım( gidiş-dönüş bileti)

• Gezi sırasındaki alkollü ve alkolsüz içecekler

• Kişisel harcamalar

VİZE

Meksika’ya havayolu ile giriş yapacakların vize almak için Meksika Konsolosluğu’na gitmelerine gerek yok, internetten online başvuruda bulunuyorsunuz. Başvuru bilgilerinizin eksik olmaması durumunda şipşak vize başvurunuz onaylanıyor ve size gönderiliyor. Online vizeden red almanız durumunda konsolosluğa gitmeniz gerekiyor sadece. Meksika vizesi aslında elektronik onaydan ibaret. Meksika Konsolosluğu resmi sitesi elektronik Meksika vize başvuru sayfasından yapılmaktır.

İLETİŞİM

Meksika’yı benimle birlikte gezmek isterseniz  mail yoluyla bana (halesargin@gmail.com) ulaşabilirsiniz.

TURLAR BAŞKA TATİL TURİZM ( Türsab No 9209 A Grubu ) BÜNYESİ ALTINDA GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.