Bolivya’da 2 ayı geride bıraktığım bugünlerde, bu ülkedeki ilk zamanlarımı düşünüyorum da iki yıllık Güney Amerika yolculuğumun bedenen ve ruhen en zorlu dönemiydi diyebilirim.

Geceleri dondurucu soğukta çadırda uyumaya çalışarak, tüm gün keskin bir rüzgara karşı, denizden yüksekliği 3000-3500 mtlerde pedallıyor olmak bedenimi oldukça sarsmıştı. Bolivya’nın çeşme suyunun midemi bozması da üstüne tuz biber olmuştu.

Bolivya’ya giriş yapmadan önce Şili’nin çöl bölgesinde pedalladığım yanlız geçen günlerden sonra Bolivya’da da ilk şehre varana kadar geçtiğim kurak, soğuk, küçük ve turiste pek alışkın olmayan, çekingen insanların yaşadığı yerlerde konuşup sohbet edecek pek kimse bulamayınca yalnızlığın dibine bir güzel vurmuştum. Bu da motivasyonumu oldukça düşürmüştü.

Soğuk ve uykusuz geçen bir gecenin sabahında ilk önce söyle düşündüm. Hızlıca pedallayıp Peru’ya ulaşmak ve bu ülkeyi geride bırakmak. Sonra haritamı açmıştım. Ülkenin doğusuna, Brezilya sınırına yakın yerlerine gözatmaya başlamıştım. İçimdeki sese güvenirim, onu dinledim ve rotamı Bolivya’nın yemyeşil ve sıcak bölgelerine çevirdim. Sucre, Santa Cruz, Samaipata, Torotoro, Cochabamba hem iklimi ile hem de tanıştığım insanlarıyla hem bedenimi hem de ruhumu ısıttı.

Size bu yazıyı Dünya’nın en yüksekte yeralan ve Güney Amerika’nın en büyük gölü Titicaca Gölü manzarasına karşı Copacabana’dan yazıyorum. Çarşaf gibi bir göl ve bembeyaz bulutlar… Güneş Adası (Isla del Sol) uzaktan beni çağırıyor, güneş sabahın erken saatleri olmasına rağmen tenime dokunmaya başladı bile.

Bolivya’daki son günler, bi pedal ötesi Peru. Eşsiz deneyimlerle Bolivya’yı arkamda bırakırken bu ülkeyi hızlıca geçmeyip onu daha derinlemesine tanımak için bir şans verdiğim, aslında kendime bu şansı verdiğim için oldukça mutluyum.

Hayat akıp gidiyor, her dakikası oldukça kıymetli. Şu an ne yapıyor olursanız olun sadece bir an durun ve derin bir nefes alın. Gökyüzünün güzelliğini, çektiğiniz nefesin önemini derinden hissetmeye çalışın. Her yeni bir nefes yeni bir şans ve yeni bir güç bu Dünya üzerinde bizlere. Ve en büyük güç bu Dünya üzerinde kuşkusuz sevgi.

The Beatles’ın en sevdiğim şarkılardan biriyle sizlere Bolivya’dan sevgilerimi gönderiyorum.
All you need is love.
Tüm ihtiyacınız sevgi.

Yorumunuz