Meksika gezim sırasında Latin Amerika’nın en kalabalık şehri ve Meksika’nın başkenti Mexico City hakkındaki izlenimlerimi  ve deneyimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Gezip gördüğüm yerleri, yiyip içtiğim Meksika’ya has yemekleri sizinle daha sonraki bir yazımda paylaşacağım.

~ Öncelikle Meksika T.C vatandaşlarından vize istiyor. Ama öyle göz korkutan bir vize süreci yok, oldukça kolay. Meksika vizesi ile ayrıntılı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

https://isimgucumgezmek.com/meksika-vizesi-nasil-alinir/

Meksika ve Mexico City hakkında kısa bilgiler

~ Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu, resmi dili İspanyolca. Meksika bir Kuzey Amerika ülkesidir, aynı zamanda Latin Amerika ülkelerinden biridir.

~ Mexico City gibi 21 milyonluk nüfusa sahip şehirde fıldır fıldır sokaklarda gezdim ama bir kişi bile omzuma çarpmadı, ben etrafa bakmaktan bir kaç kişiye çarptım sadece.

~ Toplu taşıma araçları oldukça sistemli geldi bana, metrobüs hattı şehrin heryerine ulaşıyor. Tek bilet 0, 30 USD

~ Trafikte bisikletçileri görmek mümkün. Bisiklet yolları var.

~ Her pazar, bazı ana caddeler trafiğe kapatılıyor. Yayalara, bisikletçilere, kaykaycılara açılıyor.

~ Yerel insanlar oldukça yardımsever, kime adres sorduysam kibarca anlattı ve ” ülkeme hoşgeldin” demeyi de ihmal etmedi.

~ Sokaklarda çok fazla çöp kovası yok fakat genel olarak temiz bir şehir. ( Diğer Latin Amerika ülkeleriyle kıyaslarsam)

~ Şili’den ucuz, Peru’dan daha pahalı bir ülke.

~ 8-10 USD arası konaklamak için merkezde düzgün bir hostel bulmak mümkün.

~ Müze ve tarihi alan girişleri 4 USD civarında. Pazar günleri bazı müzeler bedava.

~ Belli bölgelerde sokaklarda yaşayan insanlar var, battaniyelerinin altında kullanılmayan evlerin önünü kendilerine ev yapmışlar. Tiner tarzı uyuşturucu sıvı kullandıklarını gördüm, bir kaçı para sordu fakat onun dışında tehlikeli gelmediler.

~ Sıkça 7/24 ve OXXO mağazaları, parfümeri ve gözlükçü dükkanları var.

~ Meksikalı bir kaç kişinin tehlikeli bölge dediği Garibaldi Meydanı ve çevresinde 2 kadın yürüyerek gece saat 12 civarında hostelimize döndük, pek tehlikeli bulmadık.

~ Sokak yemekleri 2 USD civarında, restoranda yemek isterseniz fiyatlar 4 USD’ den başlıyor.

~ Sokak satıcıları ısrarcı değiller.

~ Şaşırtıcı bir şekilde heryerde karşımıza koca koca levhalara yazılmış paralı WC’ler çıktı.

~ Bazı yaya geçitlerinde sürücülerin yayalara yol verdiğine tanık olduk.

~ Sürücüler trafik ışıklarına uyuyor. Bazı yayaların kırmızı ışıkta araçlar çok uzaktan geliyorsa koşarak karşıya geçtiğini gördük.

~ Mexico City’nin zemini sulak olduğu için bir çok bina yana yatmış durumda. Özellikle geçtiğimiz seneki depremden sonra bu eğimler artmış.

~ Meyve-sebze alabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz kapalı pazarlar (mercado) burada da var.

~ Meksika’dayken yerel telefon hattı almak isterseniz Telcell markasını öneririm. Çip fiyatları satılan yere göre değişiyor, bir kaç yere sorup fiyatlar hakkında fikir edinin derim. Ön ödemeli hatlarda paket uygulaması var, paket almanız daha ekonomik oluyor.

~ Mexico City metrosu beni oldukça şaşırttı. Bazı zamanlarda metro istasyonlarında insanlar sıraya girmiş metroyu bekliyordu. İtiş kakış olmadan herkes metroya biniyor. Ayrıca metroların ilk vagonları sadece kadın ve çocuklara ayrılmış durumda.

~ Meksika’da Garanti Paramatik kartımı kullandım para çekmek için. Fakat sürekli sorun yaşadım. ATM’den ilk para çekmeye çalıştığımda ”Özür dileriz işleminize devam edemiyoruz” uyarısı aldım. Farklı bankamatiklerden denedim yine aynı sorunla karşılaştım. Sonra Garanti müşteri hizmetlerini aradım. Garanti Bankası sistemi Meksika’yı riskli ülkeler arasında bulduğu için güvenlik sebebiyle kartımı para çekimine kapatmış. Müşteri hizmetleri aracılığıyla kartımı açtırdım, paramı çekebildim fakat yine sorun devam etti. Her para çekmek istediğimde sistemin güvenlik bariyerlerine takılıyor. 5-10 dk bekleyip 2. kez çekmeye çalıştığımda para çekebiliyorum.

~ Meksikalılar İspanyolca konuşuyor. Bu ülkeyi gezerken İspanyolca bilmeniz çok büyük avantaj, turistik yerlerde İngilizce bilen birilerini bulabilirsiniz ama genelde iletişim İspanyolca. En azından pazarlık yapabilmek için sayıları öğrenin 😉

~ Mexico City ve çevresini rahatça gezmek için minimum 5 gün ayırmanızı öneririm.

~ Mexico City’nin en sıcak ayları nisan, mayıs, haziran ve sıcaklık 27 °C civarında. Kasım ayı yağışlı mevsim ama kasım ayında gelirseniz Meksika’nın en önemli festivallerinden biri Ölüler Günü Festivali’ni görme şansını yakalarsınız.

~ Mexico City’de tarihi şehir merkezine çok yakın ve oldukça güzel bir hostelde kaldım. Selina Mexico City Downtown Hostal. 16 kişilik oda için kişi başı 8 USD ödedim. Çok tasarım bir hostel, konaklaması keyifli.

Meksika’ya gelin ya da gelmeyin size Meksika ile ilgili film, müzik ve yazar önerim olacak.

Meksika ile ilgili film önerisi:
  •  Frida
  • Coco
  • Paramparça Aşklar ve Köpekler
Sevdiğim Meksikalı Şarkıcılar
  • Natalia Lafourcade
  • Luis Miguel
  • Caloncho
  • Ximena Sariñana
Meksikalı yazar

Nobel ödüllü Octavio Paz’ı Meksika’yı gezerken keşfettim. Ülkede oldukça saygı gören bir yazar.

”Kenetlenmiş dişlerle özgürlük türküsü söylenemez.”

Yalnızlık Dolambacı, Octavio Paz

Kaktüslerin ve kuru kafaların ülkesi Meksika’dan herkese sevgiler

Yorumunuz