Yedek – Anasayfa

[rev_slider alias=”new_slider-1″]
Merhaba

Dünya

Ruhunu gökgürültüsü ve şimşeklerin beslediği ateşli toprakların kadınıyım. Modern dünyanın aşırı evcilleştirilmiş kadınlarının yaşadığı sıcak evlerden kaçıp yemyeşil ormanlara, heybetli dağlara, gürül gürül suların çağladığı vadilere, yağmurların yıkadığı patikalara sığındım.

En yeni

Videolarım

Yolculuğumdan yeni videolarım Kaçırmayın...

Seyahat

İpuçları

Eğer amacın 20 günde 18 ülke gezmek değilse; gezdiğin gördüğün yerleri yaşamak istiyorsan ve gerçekten bir seyyah gezgin ya da kendine her ne diyorsan ondan olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerim sana göre...

Lokalden Alışveriş Yap

Bakın bu ciddi bir konu. Yurtiçinde yada yurtdışında nerede seyahat ediyorsan, bulunduğun yerin üreticilerini desteklemek en doğru olan. Şöyle düşünelim Fransız bir turist Türkiye’ye geliyor ve sadece Çin ürünlerinin satıldığı marketlerden alışveriş yapıyor, tek bir Türk ürünü için parasını harcamadan tatilini bitirip ülkesine geri dönüyor. Eee n’oldu şimdi? Türkiye, Türk üreticisi ne kazandı bu turistten. Aynısı bizim içinde geçerli. Kendi ülkemizdeyken kendi ülkemizin ürettiği ürünleri, başka ülkelerde seyahat ederken de ülke ekonomisi için o ülkenin ürünlerini satın almaya dikkat etmeliyiz. Satın aldığınız ürünlerin etiketlerinde hangi ülkede üretildiği yazar, üretim/son kullanma tarihinden önce bu alana bakmayı alışkanlık haline getirmemiz lazım. Şili’deyken Ekvator’un ürettiği muzu yeme mesela, Ekvator’a gidince yersin ? O muz Şili’ye ulaşacak diye ne petroller yaktırdı düşünmek lazım.

Taksiden in, dolmuşa bin

Benim önerim her zaman şehirleri yürüyerek keşfetmek fakat zaman yada fırsatınızın olmayacağını gözönünde bulundurarak diyebilirim ki şehiriçi ulaşımlarında toplu taşıma aracı kullanıyor olman sadece çevreye verdiğin zararı azaltmakla kalmayacak bulunduğun şehrin insanlarının da arasına karışıp orayı daha yakından tanıman için bir fırsat olacak.

Ekolojik mekanları destekle

Konaklama için genellikle bir çok seçeneğimiz oluyor ama önümüze sunulan seçenekler içinden birini seçerken mekanın ekolojik olmasına dikkat ederek farkını gösterebilirsin. Ekolojik hosteller yada tatil köyleri yaygınlaşmaya başladı. Sıcak suyunu güneş enerjisi ile sağlayan, yağmur suyunu depolayıp arıtarak su ihtiyacını karşılayan, yiyecek atıklarından kompostunu yapan yerlerde konaklamak artık IN!

Plastik

Marketten aldığın suyu içip, boş şişesini çöp kutusuna atmakla çevreye verdiğin zararı azaltmış oluyorsun ama o şişenin 450 yıl daha bu Dünya üzerinde kalacağını biliyor musun? O plastik şişe senden daha uzun yaşayacak! Bir termos edinip içilebilir ise çeşmelerden yada arıtma cihazı ile arıtarak suyunu termosuna doldurmak plastik tüketimini büyük ölçüde azaltacak. Plastik poşet kullanımını azaltmak için bez torba taşı diye yazmama gerek yok zaten artık o hepimizin bildiği ve unutmadığı bir konu değil mi?
Benim için gezgin dediğin bunların bilincinde olan insandır, Dünya’yı gezip görme aşkıyla tutuşurken Dünya’ya ve çevresine duyarlı olup, koruyarak yol alandır. Çok ağır kaçacak belki, belki de hoşlanmayacaksın bu dediğimden ama 60 ülke gezmişsin ama Dünya’nın içine ederek gezmişsin, bunun hiç değeri yok.
”Bak Hale şu da gezginin sorumluluklarından biri olmalı” diye eklemek istediklerin varsa yorumlar kısmına yazıp beni ve diğer gezgin ruhları da bilgilendirebilirsin.

Diğer İp Uçları
Instagram'da beni takip

Edin!

[instagram-feed feed=1]