Gaucho ile bir gece

Şili’nin Villa O’higgins kasabasına 50 km uzaklıkta ormanın içindeki evinde tek başına yaşayan Betancur’un evinin bacasından çıkan dumanı farkettiğimde 20.30 sularıydı. Yaklaşık 8 saattir pedallıyordum, yorgundum, açtım, gözümden uyku akıyordu. 1 geceliğine kamp yapmak için yer aradığımı söyleyince beni evinde misafir edebileceğini söyledi.

20160303_085927-01

20160303_082159-01

Şili’de hayvancılıkla uğraşan kişilere “Gaucho” deniyor. Şilili Gaucho Betancur’un derme çatma, 2 odalı evinin sobasının yanına kuruldum hemen kedi misali, kapı aralığından bakan kedisi ise onun yerini kapmışım gibi dik dik bakıyordu o anda bana.

20160227_092144

Betancur önce bir mum yakıp masanın üzerine koydu, romantikliğinden değil, evinde elektrik olmadığı için. Sonra sobasının içindeki fırını açıp sıcacık ekmeklerle karnımı doyurdu, ardından da “Yorgunsundur bu yatakta uyuyabilirsin” diyip ahşap yatağı gösterdi. Uyku tulumumun içinde ahşap yatakta uykuya daldım çarçabuk.

20160227_124756-01

Uzun zamandır belki de bu kadar konfor içinde uyumamıştım. Sabah uyanıp evin dışındaki tuvalete gittim. Tuvalet dediğimde aklınıza mermer taşlar, alafranga, klozet kapağında deniz yıldızları bulunan bir tuvalet gelmesin, kocaman bir çukur kazılmış, üzerine tahtalar konularak tuvalet haline getirilmiş. Tuvaletin ahşap kapısını açıp, dışarı çıktıktan sonra Betancur’un tüm hayvanları ayağımın dibinde belirdi. Hep bir ağızdan “Günaydın” diyorlardı adeta. Ben yürüdükçe peşimden geldiler.

https://youtu.be/SkIiRLURoPM

Hayatımın şehirli tarafında en önemli kaygılarım; çalıştığım işyerinin markası, kartvizitimde yazan mesleğim, izlediğim filmler, gittiğim konserler, yemek yediğim restoranlar, içtiğim şarapların kalitesiydi. Şimdi ise bir sobanın üstünde pişen çorbanın lezzeti! 4 yıllık üniversite bitirsem, üstüne master ve doktora yapsam, kartvizitimin ön yüzünde “müdür” arka yüzünde “manager” yazsa, her ayın başında banka hesabıma bir Afrika ülkesini doyuracak maaş yatsada Betancour’un sobası başında hissettiğim sıcaklığı asla başka bir lükse değişmem.

Ya sen, hangi lüksünden vazgeçerdin bu sıcaklığı hissetmek için?

Betancur’u tanımak, evinde konaklamak, hayvanları ile oynamak yolculuğumun unutulmazları arasına girdi. Ordayken ve onun hikayelerini dinlerken adeta doğanın bir parçası olduğumu iliklerime kadar hissettim.

Ve aklıma Hintli yazar/düşünür Krishnamurti’nin çok sevdiğim sözü geldi:

Doğayla bağınızı kaybederseniz, insanlıkla da bağınızı kaybedersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir