Seyahatlerinizi Zenginleştirecek Uygulamalar ve Siteler

Seyahat etmek yada daha havalı ismiyle yolda olmak sadece yeni yerler görmek, gece başını sokacak bir yer bulmak ve artistik fotoğraflar çekmek değil elbette. ”Turist misin yoksa gezgin misin?” tartışmaları devam ededursun benim için yolda olmak hayatın her bir parçasından beslenmek demek. Yoldayken insanlarla tanışmakta bir zenginlik, müzik kültürünüzü de arttırmak da bir zenginlik, gittiğiniz ülkenin dilini öğrenmek de başlı başına bir zenginlik.  Bu zenginliğe sahip olmak için yolculuğum esnasında sıkça kullandığım uygulamaları ve internet sitelerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Önereceğim bu sitelerin ve uygulamaların yolculuğunuzun kalitesini arttırıp,  hayatınızı zenginleştireceğinden hiç şüphem yok.

Couchsurfing ve Warmshowers

Couchsurfing, Dünya’nın hemen hemen her yerinde lokal insanların gezginlere ücretsiz olarak evlerinin kapısını açtığı uluslararası bir misafirperveslik platformu. Türkçe’ye kanepe sörfü olarak tercüme ediliyor.   Öncelikle ücretsiz olarak siteye üye oluyorsunuz. Eğer evinizde gezginleri ağırlamak istiyorsanız evinizin imkanlarını belirtiyorsunuz. Oda mı tahsis edebilirsiniz yoksa salonda bir kanepe mi hepsi açık olmalı. Ne kadar süreliğine ve ne zamanları misafir ağırlayabilirsiz bunu da belirtebilirsiniz. Ardından gelen talepleri değerlendirip bambaşka ülkelerden insanları evinize kabul edebilirsiniz. Neden ücretsiz evimde insanları ağırlıyayım ki? diye soranlar olabilir. Paranızla satın alamayacağınız hikayeleri dinlemek için, isteyipte gidemediğiniz ülkelerden gelen insanları birebir tanımak, ülkeleri hakkında kitaplarda yazmayan bilgileri öğrenmek için, yabancı dilinizin gelişmesine katkıda bulunmak için yada sadece insanlık yapmak için ? Couchsurfing aracılığı ile evimde çok kişiyi ağırladım ve bir çok kişinin de evinde kaldım. Evinde kalacağım insanları seçerken daha önce kalmış kişilerin yorumlarını okuyorum öncelikle, özellikle tek başına gelip kalmış kadınların yorumlarına dikkat ediyorum. Profilini tam olarak doldurmuş kişilerden seçiyorum. Yaş aralığı, konaklama türü gibi kriterlerinizi seçerek evinde kalmak isteyebileceğiniz kişileri sadece görebilirsiniz. Hatta sizinle aynı müzik türünü dinleyen kişilere bile ulaştırabiliyor. Örneğin ben öncelikle vegan/vejetaryen ev sahiplerine ulaşmaya çalışıyorum. Her yerde karşıma çıkmıyor ama çıktığında da hiç kaçırmıyorum.

Warmshowers ise aynı couchsurfing mantığında çalışıyor fakat bisikletli gezginler arasında kullanılıyor. Bisiklet ve bisiklet eşyalarını koymak için bahçesi yada evinin içinde bir yer olan, bahçeli yada zemin katta yaşayanlar arasında yaygın. Yoksa kim ister ki 9. kata bisikletini ve onca eşyayı taşımak! www.warmshowers.org

Goeuro 

Avrupa’da çok işinize yarayabilecek bir uygulama.  Otobüs, tren ve uçak bileti aramalarınızda tek tek sitelere bakmak yerine tek bir arama ile gideceğiniz yer için olan tüm seçenekleri size sunuyor. En ucuz ve en hızlı gibi seçenekleri de ayrıca belirtiyor.  Hatta ”Bla Bla” gibi  araba paylaşımı seçeneklerini de gösteriyor.

Maps.me 

Maps.me bir harita uygulaması, benim en büyük yol göstericim. İnternete ihtiyaç duymadan da kullanılabilir olması nedeniyle bisiklet yolculuğumda da yön bulmak için kullanıyorum. Öncelikle maps.me uygulamasını telefonunuza yüklüyorsunuz ardından gideceğiniz ülkenin haritasını internetiniz varken indirip daha sonra internet olmayan yerlerde de rahatça kullanabiliyorsunuz. Hatta şehirlerde otel/hostal gibi konaklama yerlerini, otobüs duraklarını, restoranları ve müze gibi mekanları da gösteriyor. Araba, bisiklet ve yürüme gibi seçenekleri var. Hatta bisiklet ve yürüme seçeneğinde size yolun eğim haritasını da gösteriyor.

Sworkit

Sworkit bir egzersiz uygulaması. Tatil, seyahat yada yolda olmak demek yiyip içip yan gelip yatmak olmamalı görüşündeyim. Hayat devam ediyor ve bu zamanlarda da spora, egzersize devam etmek gerekiyor elbette.  İnternete ihtiyaç duymadan kendi kendinize sworkit ile güç, kardiyo, yoga veya esneme seçeneklerinden birini seçerek hiç bir alete ihtiyaç duymadan istediğiniz kadar egzersiz yapabilirsiniz. Uygulama size koçluk yapıyor. Hatta antremanınızı bitirdikten sonra bir de ”Tebrikler” diyerek sizi kutluyor ya hep bir gülme geliyor o sırada bana. Uzun bir süre uygulamayı kullanmazsanız telefonunuza bildiri geliyor ve size egzersiz yapmanız gerektiğini hatırlatıyor hatta. Ben ücretsiz olan uygulamasını kullanıyorum, bana yetiyor ama dilerseniz belli bir ücret karşılığında pro seçeneğini de satın alabilirsiniz.

Hitchhiking

Otostopseverler dostu bu uygulama. Akıllı telefonunuza ücretsiz olarak uygulamayı indiriyorsunuz. Harita üzerinde hangi noktalardan otostop çekilebileceğini gösteriyor. Otostop çekerek seyahat eden kişiler de uygulamayı sürekli kendi deneyimleri ile güncelliyorlar. Otostop çekilecek noktalara baktığınızda kullanıcıların değerlendirmelerini de görebilirsiniz. Aynı zamanda gizlice kamp yapılmış yerleri de işaretliyorlar haritaya.

Spotify 

Müziksiz bir yolculuk düşünemiyorum. Özellikle bisikletle yol alırken mutlaka bir kulağımdan müzik girer içeri. Spotify bir müzik uygulamasıdır. Reklam dinlemek istemezseniz ücret karşılığında uygulamayı satın alabilirsiniz. Çok geniş bir müzik arşivi var, kategorilere göre müzik seçebiliyorsunuz. Dinlediğiniz müzik türüne göre beğenebileceğiniz yeni grupları/şarkıcıları keşfetmenizi sağlıyor. Kendinize şarkı listeleri yapabiliyorsunuz. İnternet ile çalışıyor ama internet olmayan yerlerde kullana kullanabilmek için öncesinde dinlemek istediğiniz müzikleri indirebilirsiniz. Son dönemlerde özellikle uygulamayı satın alanlar arasında şikayetler dönmeye başlamış fakat yerine daha iyisi gelene kadar kullanmaya devam.

Duolingo 

Kesinlikle çok keyifli bir uygulama! Bu uygulama ile yabancı dillerinizi zenginleştirebilirsiniz. İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Japonca, Fransızca, Yunanca gibi daha bir çok dil seçeneği var hatta Türkçe bile var. İnternet ile çalışıyor. İtalyanca ve İspanyolca için kullanmıştım, faydasını da gördüm, oyun oynuyormuşçasına dilinizi geliştiriyorsunuz.

Artıway

Artıway, internetten yapılan alışverişlerde, alışveriş sonrasında nakit para ödeyen bir uygulama. Bir çok kişinin seyahatlerinde kullandığı booking.com, hotels.com, tatil.com gibi siteleri de bünyesinde barındırıyor ve bu mağazalardan alışveriş yapmak istediğinizde Artıway’in sitesi üzerinden giriş yapıp alışverişinizi yaparsanız her markaya göre de değişen bonus oranları ile yaptığınız alışverişten nakit para kazanıyorsunuz. Hatta biriken bu paraları nakit olarak bankadan çekebiliyorsunuz bile.  Aynı zamanda hepsiburada.com, markafoni, nike gibi markalarla da anlaşmaları var. 2017’in başından beri bu uygulamayı kullanıyorum ve çevremdeki herkese de özellikle tavsiye ediyorum. Bir çoğumuz internetten alışveriş yapıyor ve yaptığımız alışverişlerden neden nakit para kazanmayalım ki?

Bu arada Artıway ile yaptığımız işbirliği ile İşim Gücüm Gezmek takipçileri 10 TL hoşgeldiniz bonusu kazanıyor.  ÜYE OL a tıkla, ücretsiz üye ol, hem 10 TL’yi cebe indir hem de her alışverişin sonrası nakit para kazan.

Happy Cow

Happy Cow, bulunduğunuz yerdeki sağlıklı vegan ve vejetaryen yemek seçeneklerine kolayca ulaşmanızı sağlayan bir uygulama.  Yolculuğumda genellikle kendi yemeğimi kendim yapıyorum fakat dışarıda yemek yemem söz konusu olduğunda vegan ve vejetaryen seçenekleri olan restoranların, fırın yada pastane gibi yiyecek satan mekanların yada sağlıklı gıdaların satıldığı marketlerin bilgisine ulaşmak için bu uygulamayı kullanıyorum. Mekanın kaç km uzağımda olduğunu harita üzerinde görebiliyorum, tüm adres ve telefon bilgilerine ulaşabiliyorum ve daha önce buraları ziyaret etimiş kişilerin yorumlarını okuyabiliyorum.

Varsa sizin de  başka önerileriniz herkesin görmesi için yorum kısmına yazabilirsiniz ?

Yorum yapılmamış

  • Ben daha çok konaklamayı kolaylaştıran uygulamaları kullanmayı tercih ediyorum çünkü seyahatte en çok harcamayı konaklamada yapıyoruz. Birkaç yeni uygulama daha öğrenmiş oldum iyi oldu 🙂

    Yanıtla
  • Öncesinde de, seyahatlerim esnasında da bu uygulama ve sitelerin çoğunu kullanıyorum, zira hayat kurtarıyorlar. Fakat listedeki birkaç tanesini ilk kez sizden duyuyorum, en kısa zamanda deneyeceğim. Sevgiler…

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir