Kazdağları’nda bir haftasonu: Saman Çiftliği

Tesadüflere inanmam! Bir kişi ile tanıştıysam mutlaka vardır bir nedeni, tanıştığım anda neden yollarımızın karşılaştığını anlayamasam da sonrasında bir gün mutlaka farkına varırım neden yollarımızın buluştuğunu! Tanıştığım güzel insanlar hep güzel insanlarla tanıştırır mesela! Saman Çiftliği ile tanışıklığımız da karşılaştığım güzel insanların bana hediyesi.

2015’te Şili’de dünyanın en kurak çölü olan Atakama Çölü bölgesindeyken Kevser ve Ali ile yollarımız karşılaşmıştı. Devlet memuruydular ve 1 yıllık ücretsiz izin alarak Latin Amerika’yı keşfetmek üzere sırt çantaları ile yola çıkmışlardı.

Birlikte bisiklet kiralayıp Atakama Çölü’ndeki Ay Vadisi’ne pedallamıştık ve günü kum dağlarının üstünde batırmıştık birlikte.  Onlar turlarını bitirip, tura çıkmadan önce yaşadıkları Çanakkale’ye geri dönmüşlerdi. Türkiye ziyaretimdeyken Çanakkale’ye gidince hemen Kevser ve Ali ile biraraya gelip Güney Amerika’nın kulaklarını çınlattık.

”Bu haftasonu bizim arkadaşların Kazdağları’ndaki çiftliğine gideceğiz haydi sen de gelsene bizimle” demeleriyle çantamı hazır ettim, 18 yaşındaki yeğenimi de yanıma katıp hep birlikte Saman Çiftliği’ne çevirdik rotamızı.

Emre, Demet, Ali, ben, Göktuğ, Kevser

Saman Çiftliği Kazdağları’nın Hıdırlar köyü tarafında 2015’te kurulmuş bir çiftlik. Demet ve Emre  bir çok kişinin hayalini kurduğu sakin, yavaş hayatı yaşamayı tercih edip şehir hayatına veda edip buraya yerleşme kararı almışlar. Hem de çiftçilik hakkında pek bilgileri olmamasına rağmen. Demet ve Emre seramik sanatçıları, önce seramik atölyelerini kurmuşlar çiftliğin içinde, ardından ellerinin büyüsünü toprakla buluşturmuşlar. Ekip biçmeye başlamışlar. O da yetmemiş gelen misafirlerini ağırlamak için elleriyle evler yapmışlar.

Şehirlerin stresine ilaç gibi!

Özellikle stresli işlere sahip, büyük şehirlerde yaşayanların bedenen ve ruhen dinlenebileceği yerlerden biri.  Neredeyse 24 saat kuşlar cıvılıyor. Ayrıca yakın civarında keşfedilmeye değer bir çok doğal güzellik var. Uzun yada kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz, henüz bir çok kişinin bilmediği sıcak su kaynaklarına gidip şifa bulabilirsiniz.

Yada yazın o sıcak günlerinde buz gibi tertemiz sulara dalıp nehir kıyısında piknik yapabilirsiniz.

Ceviz ağaçlarının içinde teknolojiden uzak, elektriği güneş enerjisi ile üreten ahşap odaları var ki ben bayıldım.

Çadır için de yerleri oldukça müsait, keyifli bir kamp organizasyonu da yapılabilir.

Demet, bahçeden ve köyden ürünlerle sabah kahvaltısı hazırlıyor.

Ev yapımı şarap ve biralarını mutlaka tatmalısınız.

Hala-yeğen biz Saman çiftliğinden pek keyif aldık.

Sanatçılar ve gezginler bir araya gelince harika bir fikir çıktı tabi ? Çiftliğe gittiğinizde dünyanın bir çok noktasındaki şehirlere uzaklığı gösteren rengarenk tabelaları göreceksiniz. Ona bizim de ellerimiz birbirine değmiş oldu?

Şaman çiftliğini bir cümleyle anlatmak istesem kesinlikle şu cümle olurdu: Ne kadar az o kadar çok 

Daha sakin, doğaya yakın hayatlar yaşama hayali kuranlara ilham olabilecek Demet ve Emre’nin Saman Çiftliği hikayesi.. Kazdağları’nda ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde artık .

İletişim:

www.samanciftligi.com

Telefon: 05052909764

Category: Türkiye
Tags: Türkiye

Yorum yapılmamış

  • Harika yerlerdir Kazdağları alır götürür seni kendi içindeki düşler ülkesine içindeki fırtınaları dindirir sakinleştirir yeni bir enerji ile çıkarsın büyük şehrin karşına ben buradayım yıkılmadım aksine dimdik ayaktayım dersin emre ile demet herkesin yapamadığını yaptılar hayallerin peşinden gittiler herkesin cesaret edemediği yaptılar ve bence de başarılı oldular. herkes bir kere gitmeli tek korkacakları şey bağımlılık yapıyor hep gitmek istiyorsun
    sizlere de ayrıca teşekkür ederim bir yer anca bu kadar güzel anlatılır.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir