And Dağları’nın En Güçlü Sembolü İnka Hacı Chakana

Şili’den Ekvator’a kadar uzanan Peru’nun da içine dahil olduğu bir yolculuğa çıktığınızda sıklıkla karşınıza çıkacak bir sembolden size bahsetmek istiyorum. İnka Hacı veya Chakana ( Çakana diye okunur) , Güney Amerika’da And Dağları’nın eski kültürlerinin güçlü bir simgesi ve İnkalar’ın en eksiksiz, kutsal, geometrik tasarımı olarak kabul ediliyor. Bu sembol genellikle Peru’daki ve Bolivya’daki Andlar’ın eski yerleşim yerlerinde ve kutsal merkezlerinde bulunuyor. Amerika kıtasında yaşamış en büyük medeniyet olan İnkalar için hatırı sayılır bir anlamı olduğu gibi hala bu tasarım And Dağları’nda önemini ve anlamını koruyor.

Karakteristik olarak, Chakana Güney Yarımküre’de görülen Güney Haç takımyıldızını temsil eder. Bu eski medeniyete göre And Dağları Evren’in merkeziydi ve gece gökyüzüne baktıklarında bu takımyıldızına göre yönlerini belirlerlerdi.

Machu Picchu’daki Chakana

Chakana, takı olarak kullandıkları gibi Machu Picchu’daki Condor Tapınağı gibi birçok bina, tapınak ve eserin mimari tasarımında kullanılan bir simgedir. Chakana ile yapılmış bir çok eser Peru’daki Machu Picchu, Pisac ve Ollantayambo kalıntılarında bulunsa da, en eski Chakana temsili Bolivya’da bulunmuş. Bu eski Chakana, Bolivya’daki Tiwanaku’nun arkeolojik alanı içinde bulunmuş..

Sembol genellikle, sadece yarısının yapıdan dışarı çıkacağı şekilde inşa edilir; bu şekilde çapraz, güneş tarafından yaratılan gölge ile tamamlanır. Gölge kısmı materyal olmayan dünyayı temsil eder.

Machu Picchu'daki Chakana
Machu Picchu’daki Chakana Kaynak: wikipedia

Chakana’nın Anlamı

Chakana kelimesi “haç” veya “köprü” anlamına gelen “chakay” kelimesine dayanmaktadır. Bugün hala kullanılan eski İnka dili olan Quechua’dan türemiştir. Quechua sadece konuşulan bir dildir ve bu nedenle genellikle çeşitli şekillerde hecelenir.

Meditasyon

Chakana meditasyon veya eğitim / öğretim için kullanıldığında, zihinsel dengeyi ve birçok bilinç seviyesinde daha derin bir içgörü getirdiği söyleniyor.

Chakana’nın Şekil Üzerindeki Anlamları

Chakana inka hacı sembol
Chakana sembolü

A: Sol üstte
Gelecek
Şimdiki zaman
Geçmiş

B: Sağ üst kısımda
Hana Pacha – Cennet
Üst dünya, hafif sofistike enerji. Yıldızlar, ilahi yaratıklar ve tanrılar.

Kay Pacha – Dünya
Bu dünya, ışık ve ağır enerji, şimdi ve burada, Doğa Ana. İnsanların hayatları.

Uqha Pacha-Yeraltı Dünyası
Ağır enerji, ama Cehennem değil, şanslı, güzel şeyler. Ölüm.

C: Soldan sola
Barış
Savaş
Zeka

D: Sağ alttaki
Kutsal hayvanlar:
Kondor / kartal: gökyüzündeki üst dünyayı temsil eder
Puma: güçlü arazi hayvanlarını temsil eder
Yılan: alt dünyayı temsil eder

Ortadaki Yuvarlak
İnka İmparatorluğu’nun merkezini oluşturan İnka başkenti Cuzco’yu veya Evren’in ortasında 4 elementte ve 3 hayatın içinde ortada yaşayan insanları temsil eder.

Dört Köşe
En önemli dört köşe şu şekilde sembolize edilir:

  • Kuzey, Güney, doğu, ve batı
  • 4 element, Dünya, Su, Ateş, Hava
  • Güney Haç’taki 4 büyük yıldız

12 köşe
12 festival / İnka takvimi.

İnkalılar’ın her günü 30 gün olan ve 12 aydan oluşan bir takvimi vardı. İnka takviminde her ayın kendi festivali vardı. 12 dış köşesi yılın 12 köşesini ve bir farkındalık başarısını işaretler.

Üst
Wiracocha / Tanrı

Alt
Pachamama / Doğa Ana

Chakana Geometrisi

Chakana geometrisi
Chakana geometrisi
Category: Peru
Tags: Peru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir