Couchsurfing ve Warmshowers nedir ve nasıl kullanılır? Kadınlar için tehlikeli mi?

Couchsurfing deneyimleri

Öncelikle söylemeliyim ki Warmshowers.org aracılığı ile tanıştığım, Peru’nun Lima şehrinde yaşayan Ana ve Lorena’nın 1 haftadır kaldığım evinden yazıyorum bu yazıyı size. Bu yazımda couchsurfing ve warmshowers nedir ve nasıl kullanılır ve tek başına gezen bir kadın olarak bu tarz konaklamalarla ilgili yaşadığım deneyimlerimden bazılarını paylaşmak istiyorum sizlerle.

Couchsurfing (kanepe sörfü) ve warmshowers (ılık duş ) gibi uluslararası konukseverlik platformları ile ilk tanışmam İstanbul’da yerleşik olarak yaşayıp, 9/6 çalıştığım zamanlara denk geliyor. Hem yabancı dil pratiği yapmak hem de farklı ülkelerden Türkiye’yi gezmeye gelmiş gezginlerle tanışmak için, yaşadığım evin kapılarını gezginlere ücretsiz olarak açmamla başladı herşey.

Ardından 2012’de işimden ayrılıp sırt çantamla seyahat etmeye başladıktan sonra konaklama ihtiyacımı karşılamak için sıkça kullandığım couchsurfing ve daha sonrasında bisikletle seyahat etmeye başladıktan sonra kullandığım warmshowers konukseverlik sitelerinden, nasıl kullanıldığından ve kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum size. Bu iki site sayesinde farklı ülkelerden arkadaşlarım oldu, yabancı dillerim ilerledi, genel kültürüm gelişti, seyahat bütçemi inanılmaz aşağıya çekti ve gezdiğim ülkeleri lokal insanlarla tanışarak daha derinden anlayabilmem için harika fırsatlar çıkardı karşıma.

Güney Amerika'ya ilk ayak bastığımda kaldığım Fernando'nun evi ve ailesi
Güney Amerika’ya ilk ayak bastığımda kaldığım Fernando’nun evi ve ailesi
Couchsurfing ve Warmshowers.org nedir?

Couchsurfing.com ve warmshowers.org siteleri gezginleri ve lokal insanları birbiriyle buluşturan konukseverlik ve yardımseverlik siteleridir. Lokal kişiler para karşılığı beklemeden gezginlere evlerinin kapılarını açar ya da yaşadığı bölgeyi tanıtmak için gönüllü olarak rehberlik yapar. Couchsurfing tüm gezginlere hitap ederken, warmshowers ise sadece bisikletli gezginlere yönelik bir sitedir. Warmshowers sitesinde ev sahipliği yapacak üyelerin evlerinin, bisikletli gezginlerin bisikletlerini ve malzemelerini koymak için elverişli imkanlara ve yere sahip olmaları bekleniyor.  80-90 km pedalladıktan sonra 5 kat merdiven çıkarak onca eşyayı ve bisikleti taşımak ya da bisikleti sokakta bırakmak bir çok bisikletli gezginin tercih edeceği bir durum değil açıkçası. Ama yoklukta gitmişliği de var, kendimden biliyorum 🙂 Tabi bir de bisikletli gezginin halinden anlaması lazım. Uzun bir yoldan gelmiş, günlerdir yıkanmamış, ter kokan, yığınla kirli çamaşırı olan birini hiç yadırgamadan evine alacak kişi ancak yine bisikletle seyahat etmiş biri olabilir ya da bisiklete gönül vermiş biri 🙂

Couchsurfing ve Warmshowers nasıl kullanılır? Couchsurfing ve Warmshowers Deneyimlerim

Konaklamak için de ya da evinizde gezginleri misafir etmek için de ilk adım olarak bu sitelere aşağıdaki linklerden üye olmanız gerekiyor. Her iki siteye de üyelik ücretsizdir.

www.couchsurfing.com ve www.warmshowers.org

Kendiniz ve evinizin durumu hakkında bilgi verdiğiniz bir kısım var. İlgi alanlarınızdan, okuduğunuz kitaplar, dinlediğiniz müzikler, beğendiğiniz filmler gibi detaylar var.  Ayrıca özel oda mı sunacaksınız yoksa salonda bir kanepe mi yoksa aynı yatak odasını mı paylaşacaksınız ya da kaç kişi konaklatma kapasiteniz var, evde sigara içilip içilmediği, hangi dilleri konuştuğunuz gibi alanları doldurmanız gerekiyor. İllaki gezginleri evinizde konalatmak zorunda değilsiniz tabi, şehrinizi tanıtmak için gönüllü rehberlik de yapabilirsiniz. Eğer gezginseniz ve konaklamak için bu siteyi kullanacaksanız o zaman da konaklatma imkanınız olmadığını sadece konaklama ve tanışmak için seçeneklerini işaretliyorsunuz. Hakkınızda yapılmış yorumlar önemli, ben de dahil olmak üzere bir çok kişi yorumlara bakarak konaklayacak yada konaklatacak kişiyi seçiyoruz. Yeni kayıt olduğunuzda bu siteleri kullanan arkadaşlarınızın sizin için yorum yapmasını sağlarsanız avantaj elde etmiş olursunuz.

Couchsurfing ve Warmshowers Deneyimlerim

Adeta yaşam tarzımın bir parçası haline gelen bu konaklama yolu sayesinde sayısız hikayem var. Evimde kalan ya da evinde kaldığım kişilerin bir çoğu ile hala iletişim halindeyim. Bu siteler sayesinde çok az param olsada ücretsiz olarak dünyanın herhangi bir yerinde  ücretsiz konaklayabileceğimi bilmek bana yolda güven veriyor. Şu ana kadar couchsurfing ve warmshowers ile kaldığım evlerde genelde ev sahipleri çok cömert oldu, çoğunluğu yedek anahtarlarını bana verdi evin gibi hisset diyerek, istediğim gibi evdeki eşyaları ya da mutfak malzemelerini kullanmamı teklif ettiler. Kaldığım evlerde mutlaka yemeklik malzememi kendim alırım, hatta bizim Türk mutfağından bir yemek yapıp ikram ederim, soyalı karnıyarık bu konudaki favori yemeğim oldu. Evden ayrılırken mutlaka kaldığım yeri temizlerim, minik bir teşekkür notu yazıp bırakırım.

Bolivya'da evsahibim Blex ve arkadaşları ile
Bolivya’da evsahibim Blex ve arkadaşları ile
Tek başına kadın için couchsurfing ve warmshowers tehlikeli mi?

Ne yazık ki %100 güvenlidir, kesinlikle başınıza bir şey gelmez demem zor. Kötü hikayeler de duydum, kötü deneyimlerim de var. Çok çok iyi insanlar olduğu gibi bu siteleri kötü amaçları için kullanan insanlarla da karşılaşmak mümkün. Bu siteler aracılığı ile bir çok ülkede sayısız insanın evinde kaldım. Bir kaçı dışında hikayelerim gayet keyifli ve olumlu. Kötü deneyimlerimin bazıları tahmin edebileceğiniz üzere evinde kaldığım kişilerin sarkıntılık yapması. Evinde konaklayacağım kişileri seçerken, hakkında yapılmış yorumları tek tek okuyorum, özellikle de o evde konaklamış kadın gezginlerin yaptığı yorumlara dikkat ediyorum. Kötü deneyim yaşadığım kişiler hakkında olumsuz bir yorum yoktu fakat yaşadığım bu tatsız durumu başka kadınların yaşamamaları için o kişiler ile ilgili olumsuz görüşümü yorum olarak yazdım. Bir kaç kere de öncesinde ”Tabi evimde kalabilirsin” demesine rağmen o şehre ulaştığımda mesajlarıma cevap vermeyen ya da müsait değilim şu an diye cevap dönenlerden dolayı oldu. Gecenin bir vakti hiç bilmediğim bir şehirde kalacak yer bulmak için strese girmiştim.  ”Madem kötü deneyimler yaşadın, yine yaşayabilirsin diye korkmuyor musun?” diye aranızdan soranlar çıkabilir. Ben böyle durumlara şöyle bakmayı tercih ediyorum. Hayatın her yerinden size sıkıntı verecek insan çıkabilir, ofisinizdeki bir kişi de size sarkıntılık yapabilir ya da gittiğiniz restoranda biri de. Söz verdiği halde tutmayan bir çok kişi yok mu sizin hayatınızda da? Bu deneyimlerde onlar gibi aynen. Herşey bir deneyim ve kötü tecrübelerimden öğrendiklerimle artık gideceğim yerde en az 2 alternatif konaklayacak yer bulmaya çalışıyorum öncesinde, biri olmazsa diğeri. Evinde kalacağım kişi erkek ise öncelikle yorumlarını daha bir dikkatli okuyorum, daha önce başıma gelmiş o sarkıntılık konusunu açarak bu duruma sessiz kalmadığımı laf arasına sıkıştırıyorum 🙂

Şili'de couchsurfing
Şili’de couchsurfing, Luis ile birlikte

”Rahatına bak, ben eşcinselim.”

Şili’de Luis’in yaşadığı şehre ulaştığımda kötü bir deneyim yaşamış olmanın verdiği tedirginlik vardı üstümde, fakat beni evinde ağırlamayı kabul eden Luis’in profilindeki yorumlar son derece güven uyandırmıştı. Daha varır varmaz bana ”Kötü bir deneyim yaşamış olabilirsin, umarım ilk ve son olur, benim evimde rahatına bak ben zaten eşcinselim, couchsurfingi ise başka amaçlar için kullanmıyorum, İngilizce öğrenmek istiyorum o yüzden evime insanları kabul ediyorum” demişti.

 

Couchsurfing ile tanıştığım Perulu Roger'in evinde farklı tarihlerde 3 kez kalmışlığım da var mesela :)
Couchsurfing ile tanıştığım Perulu Roger’in evinde farklı tarihlerde 3 kez kalmışlığım da var mesela 🙂

Bu iki siteye ve beni evlerinde ağırlayan, evimde kalan herkese minnetarım. Hayatıma katkısı büyük!

Bu yazı ile kimler ilk defa couchsurfing ve warmshowers sitelerinden haberdar oldu merak ediyorum açıkçası. Lütfen yorumlar kısmına yazın. Hali hazır da bu sitelere üyeyseniz sizlerin deneyimlerini de okumak isterim.

İzninizle bana müsade, ev sahibelerim Ana ve Lorena ile birlikte yemek hazırlayacağız. Bu sefer karnıyarık değil, yanımda getirdiğim tarhana yapacağım onlara 😉

Yorum yapılmamış

 • Yeşim Kapçak
  Kasım 22, 2017 9:09 am

  Halecim harikasın, bu bilgiler benim için çok önemli, teşekkür ederim. Seninle geziyorum zaten ben. Yola çıktığımda sayende donanımlı olacağım. Sevgilerimle

  Yanıtla
 • Daha önce sitelerden birini duymuştum, ne olduğu hakkında biraz fikrim vardı, ama kullanmamıştım. Yazıyı okdudum, artık siteler ve sistemleri hakkında başka bilgiye ihtiyaç duyacağımı sanmıyorum, gerisi tecrübe etmek gibi duruyor. Çok teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 • bu siteleri sayenizde ilk defa öğrenmiş oldum bu tür gezmelere çok meraklıyım henüz böyle bir girişimde bulunmadım çok faydalı oldu teşekkürler. 🙂

  Yanıtla
 • Ben ilk defa duyuyorum. Şimdilik öğrenciyim ve malesef kendime ait bi evim yok. Ama kısa veya uzun vadede bende gezmek istiyorum böyle şeylerin varlığından haberdar ettiğin çok teşekküler:)

  Yanıtla
 • mehaba tedırgın uye oldum sıtedeyım suan gezıyor bakıyorum ama yınede bu sıteye uye bayanların sorunlarını okuma adına goole arastırırken sayfanızı buldum verdıgınız bılgıler ıcın sıze tsk ederım antalyaya gelırsenız beklerım her zaman …sevgıler..

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir