Güney Amerika’da, 13 aylık bisiklet yolculuğum sırasında bir çok ülkeden bisikletli gezginle karşılaştım. Avustralyalı, Alman, Kuzey Amerikalı, Brezilyalı, İsveçli, Kolombiyalı, en çokta Fransız. Türk olduğumu öğrendiklerinde hemen hemen hepsi ilk defa bisikletli bir Türk gezgin ile karşılaştıklarını söylüyordu.

Tabiki de tek değilim! Nerede peki diğer Türk bisikletli gezginler? Uzun zaman önce pedallamaya başlamış, Türkiye’den çok uzaklarda, yolları evi yapan?

Bisiklet yolculuklarını keyifle, ilham alarak takip ettiğim, takibiniz de değilse size de önermek için uzun zamandır yolda olan bisikletli Türk gezginlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Benim takip ettiğim ve bildiğim bir elin 5 parmağını geçmeyen bisikletli gezginlerin sayısının artması dileğiyle…

BAŞKA YOLLAR

Ersin Uyanık, Temmuz 2016’da başladığı Latin Amerika turunda bugünlerde Ekvator’da pedallıyor. Küba’dan başlayan sonrasında Latin Amerika ülkelerinde pedallamaya devam eden Ersin, Amerika kıtasının en güney ucu Ushuaia’ya doğru pedal çeviriyor hem de yüzünden eksik olmayan gülümsemesi ile. Ersin ve bisikleti Quetzal’ in hikayelerini aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz.

www.baskayollar.com
www.facebook.com/caminolatinoamericano/

FROG ON THE WHEELS

Gökben, Nicolas ile birlikte alışagelmemiş yatay bisikletleriyle Nisan 2014’te Fransa’dan başlamışlar turlarına. 13300 km pedallayarak Avrupa ve Asya’yı geride bıraktıktan sonra şimdilerde Vietnam’da pedallıyorlar. Gökben ve Nicolas’ın, içine aşk kaçmış bisiklet masallarına ulaşmak için:

www.frogsonwheels.net/

www.facebook.com/FrogsOnWheels.net/

GÜRKAN GENÇ

Bisiklet camiasında Gürkan Genç’i tanımayan yoktur heralde!  Eylül 2012’de bisikletle 7 sene sürecek olan dünya turunda bir çok zorlu bölgeyi pedallayıp arkasında bırakarak kısa bir süre önce Arjantin’e ulaştı. Demir Atlı Adam, bir çoğumuza da yolculuğundaki azmi ile ilham olmaya devam ediyor.  Sıradışı hikayeler duymak isterseniz Gürkan’ı buralardan takip edebilirsiniz:

www.gurkangenc.com/tr
www.facebook.com/GurkanGENCpedallaR/

MELCAN ON THE ROAD

Candaş Poroy ve Melike Dede, Ekim 2016’da bisikletle Dünya turlarına başladılar. Türkiye, Gürcistan derken şimdiler de İran’da pedallıyorlar. İstikametleri ise Hindistan. Bisiklet hikayelerini doğunun renkleri süslüyor. Bisikletten iner inmez yaptıkları şeyin zıplamak olduğunu düşündürten, enerji dolu bu çiftin hikayelerine şuralardan ulaşabilirsiniz:

www.melcanontheroad.com/

www.facebook.com/melcanontheroad/

 

RAMİL ZİYADOV

Bir çok bisikletli dostun önerisi üzerine Azeri Türkleri’nden bisikletli dostumuz Ramil’i de bu listeye  eklemek istiyorum. Azeri bayrağını ve Türk bayrağını birarada bisikletinde taşıyarak dostluk mesajı veren Ramil’in yolculuğu bir çoğumuz için ilham verici. 2013 Ekim’inde Bakü’den pedallamaya başlayan Ramil, Çin, İspanya, Mısır ve  Güney Amerika’ da yol aldı. Bugünlerde kar kış kıymet bir şekilde Ukrayna’da pedallıyor.  Ramil’in gözünden Dünya’ya bakmak isterseniz kendisini aşağıdaki sayfadan takip edebilirsiniz.

www.facebook.com/R.Ziyadov/

Benim bisiklet yolculuğum ile ilgili detaylı yazıma ise şuradan ulaşabilirsiniz.

https://isimgucumgezmek.com/guney-amerikada-bisikletle-365-gun-8000-km/

Var mı başka bisikletiyle uzun zamandır yolda olan? Lütfen yorumlar kısmında bildiğiniz diğer bisikleti Türk gezginleri paylaşın, takibimize alalım, azınlıkta olmadığımızı bilelim 😉

15 Yorum

 • Taner
  Posted Ocak 17, 2017

  Azerbaycan Türkü olan fakat gittiği her ülkede bizim bayrağımızı da gururla taşıyan Dünya tatlısı kardeşimiz Ramil Ziyadov’da var. Sahra çölünden Çin seddine, Guney Amerika’dan Sibirya’ya birçok yeri gezdi. Su anda Ukrayna sınırlarında rotasını Şimal çizgisine cevirdi. Sizin gibi onu da ilgi ile takip ediyoruz. Size de bu vesile ile gittiğiniz yerlere bizi de götürdüğünüz icin teşekkürler.

  • halesargin
   Posted Ocak 17, 2017

   Ah kesinlikle Ramil’i de almak lazım bu listeye, teşekkürler hatırlattığın için!

 • İbrahim Erdoğan
  Posted Ocak 17, 2017

  Sevgili Hale,
  Adeta yazılarını özlüyoruz. Yine teşekkürler sana, farkındalığımızı artırdığın için, güzel yazıların için, yolun daima açık olsun.
  İbrahim

 • Serkan
  Posted Ocak 17, 2017

  Minik gezgin’i takip edebilirsiniz

  • halesargin
   Posted Ocak 17, 2017

   O güzel aile takibimde, fakat şu an TR’deler. Listeye sadece uzun zamandır yolda, farklı ülkelerde pedallayanları aldım 😉

 • Murat
  Posted Ocak 18, 2017

  Ufak bir öneri yapacağım ilk başta. Daha kapsayıcı olması bakımından ‘Türkiyeli’ denmesini öneriyorum. Kendi önerime göre ben de Nisan 2016’dan beri yollardayım. Kışı geçirmek için Tiflis’de kendime bir iş buldum ve gelecek nisan 2017’de Ermenistan’a doğru hareket edip İran,-tam olarak belli olmamakla birlikte Pakistan Hindistan diye giden bir turdayım. Kafkaslardan Selamlar.
  http://honoringthestone.wordpress.com

  • halesargin
   Posted Ocak 18, 2017

   Murat, Türkiyeli’yim denmesi önerini İlber Ortaylı duymasın 🙂 ben de kendisine katılıyorum ve Türk denmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ama seninle bunun üzerine konuşmak isterim elbet. Bu arada şimdiden yolun açık olsun, takip ediyor olacağım hikayelerini! Peru’dan Kafkaslar’a selamlar 😉

   • Murat
    Posted Ocak 18, 2017

    Aslında ben sadece anadili Türkçe olan bir göçebeyim. Ne Türk’üm ne Türkiyeli’yim artık. Ne de başka bir ırktanım. Yollarımızın kesişmesi dileğiyle:)

 • Onur
  Posted Ocak 18, 2017

  Dünyayı dolaşmak için 2-3 gün önce çıkan bu arkadaşı unutmamak lazım… kendisi TR yi dolaştı 0 TL ile ve şimdi de gözünü yurtdışında dikti.. kendisinin TR bisiklet turunda yaşadığı anıları anlattığı Hayata Yolculuk isimli kitabı da var… Unutmamak lazım 🙂 😉

  https://www.facebook.com/hasannsoylemez/

  • halesargin
   Posted Ocak 29, 2017

   Hasan’ı da aldık o zaman takibe, teşekkürler…

 • Gökben
  Posted Ocak 22, 2017

  Haleee,
  Çok tesekkur ederiz bizi listeye aldigin icin. Cok tatli bir bulusma olmuş. Dilerim adi gecen herkesle gercek hayatta da bir araya gelip pedallama firsati yakalariz.
  Aklimdakiler;
  Elif Uzer Kolombiya
  Serhan Mert Arjantin
  Belki bu arkadaşlari da eklemek istersinn…
  Laos’dan herkese kocaman sevgiler…

  • halesargin
   Posted Ocak 29, 2017

   Gökben cidden ne güzel olur bir yerlerde pedallasak birlikte! Serhan Mert’i ilk kez duydum, takibe alıyorum onu da o zaman. Sevgiler, öpücükler…

 • Öznur aras ekici
  Posted Ocak 22, 2017

  Elif Sofia üzer. Birkaç yıldır yollarda. Aman diyim atlamayın

  • halesargin
   Posted Ocak 29, 2017

   Paylaşımlarıı görmemiştim Elif’in uzun zamandır, pedallamıyor artık diye düşündümö tabiki aldım onu da listeye o zaman? Teşekkürler

Yorumunuz