HT Hayat – Haber

Gezgin kadınlar

23 yaşında olan da var, 61 yaşında olan da… Kimi tek başına sadece sırt çantasıyla, kimi bisikletle ya da motorla dünyayı geziyor. Çoğu kurumsal hayattan elini eteğini çekip, yollara düşmüş. Hemen hepsi blog yazıyor. Türkiye’den en az 2 bin gezgin kadın, dünyayı geziyor.

Sırt çantası ve motoruyla gezen “Tatlıgezgin” Gülçin Söğüt, finans sektöründen emekli olup yollara düştü. Avrupa, Güney Amerika ve daha bir sürü ülkenin arasında kadın olarak Amazonlar’a yaptığı seyahatle dikkat çekti.

Banu Tunçer ve Ferda Tangüner

Banu Tunçer ve Ferda Tangüner; kurumsal hayatlarına ara verip gezmeye çıkan, iki kadın mühendis. Moğalistan, Çin ve Güney Amerika’yı 11 ay gezdikten sonra yeniden işlerine döndüler. “İki Kadın Bir Dünya” adında blogları var. 61 yaşındaki Deniz Dagasan, çantasını sırtına takıp emekli maaşıyla geziyor. Bugüne kadar Asya, Avrupa ve Amerika’da 58 ülke gezmiş, hedefi 100 ülke. “Gezgin Deniz Kızı” isimli bir blogu var. Şu an Güney Amerika’da.

İlsu Dirgin

Son 20 yıldır dünyanın az ayak basılmış rotalarına seyahat eden İlsu Dirgin‘in ise “Aylakilsu” isimli bir blogu var. Macera sporları meraklısı İlsu, gezmenin yanı sıra dalıyor, uçuyor. Çoğu Pasifik ve Hint Okyanusu’nda olmak üzere 500’den fazla dalışı var. Kafessiz açık deniz köpekbalığı dalışları özel ilgi alanı. Hale Sargın (ana resimde görünen) de finans sektöründe çalışan bir beyaz yakalıydı. 2012’de istifa etti, dünyayı gezmeye başladı. Avrupa ülkeleri, İspanya, Lübnan, Malta, Norveç, Suriye, Tunus, İtalya’nın yanı sıra orta ve Latin Amerika’yı gezdi. “isimgucumgezmek” isimli blogu var. Bisikletle geziyor. Gittiği ülkelerde gönüllü olarak çiftliklerde çalışıyor, couchsurfing aracılığıyla gittiği ülkelerdeki evlerde kalıyor.

Deniz Dagasan

Ve daha niceleri…

Özellikle 90’lı yıllarla birlikte, iyi okullarda okumuş iş-güç sahibi pek çok genç, kurumsal hayattan istifa edip ya da çalışmalarına ara verip, seyahat etmeye başladı. Çoğu gezdiği gördüğü yerleri yazdı, fotoğrafladı, blogunda yayınladı. Kendini yurtdışında gezmeye verenler arasında hatırı sayılır miktarda Türk kadın gezgin var.

Geçen hafta 1’inci yaşını kutlayan gezginkadınlar.com’un kurucusu Cemre Nur Meleke’e sordum; “Türkiye’de kaç gezgin kadın var” diye. Özellikle Facebook’taki kapalı grubuna dayanarak, “Yaklaşık 2 bin kadın vardır” dedi.

Cemre Nur Meleke (solda) ve H. Mengüç

Gezginkadinlar.com, Türkiye’deki gezgin ruhu taşıyan tüm kadınları aynı çatı altında buluşturmayı hedefleyen bir platform. Gezgin kadınların yazılarını yayınlıyor. Meleke, “Amacım Türkiye’de gezgin kadınların olduğunu hem Türkiye’ye hem de tüm dünyaya duyurmak ve gezgin kadınlarımızı herkese tanıtmak” diyor. Bu nedenle gezgin kadın buluşmaları düzenliyor. Genelde kadın kadına olan bu buluşmalarda sunumlar yapılıyor. “İsmi bilinmeyen çok gezgin kadın var” diyor ve bunları tanıtıp, evde oturan kadını da teşvik etmek istiyor. Gezgin kadınların maceralarını bir kitapta toplamayı planlıyor.

Henüz çok genç. 24 yaşında. Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Aynı üniversitede sinema mastır yapıyor. Vatan Kitap’ta çalışıyor, bir taraftan da akademisyenliğe hazırlanıyor. “Sen gezgin misin” diyorum, “Hayır” diyor. Nereden aklına geldi böyle bir platform, diyorum. Gezgin Dergisi’nden çalışırken gezgin kadınlarla ilgili bir haber yapmış, çok hit alınca, aklına gelmiş.

Son bir yıllık gözlemlerine dayanarak soruyorum:

Gezgin kadınlar daha çok hangi yaş aralığında?

1993 doğumlu da var ama gözlediğim kadarıyla çoğu 30 yaşın üzerinde.

Gezgin kadınlar nasıl geziyorlar?

Bebeğiyle gezenler var. Eşiyle birlikte gezenler de… Evli ve çocuklu olup, onları bırakıp yanlız gezen gezgin kadınlar da var. Yalnız olup sadece sırt çantasını yanına alıp yalnız gezenler de var. Ayrıca fazla olmamakla birlikte motosikletle gezen gezgin kadınlar dikkatimi çekiyor. Genelde iki motor çıkıyorlar yola.

Çok uç bir örnek hatırlıyor musun?

Otostopla gezen bir kadın gezgin var mesela. Çocuğuyla birlikte otostop çektiğini biliyorum.

Genelde nerelere gidiyor gezgin kadınlar?

En çok Güney Amerika’ya. Herhalde vizesiz olduğu için.Balkanlar ve son zamanlarda Japonya diyebilirim. Ayrıca Avusturya ve Filipinler’e gidenleri de görüyorum.

Haber: Hayriye Mengüç

Habere aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz.

http://www.hthayat.com/yasam/guncel/haber/1033347-gezgin-kadinlar

Category: Medya
Tags: Medya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir