Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiyalı kız çocuğu
KOLOMBİYA: Tek risk buraya geldiğinizde geri dönmek istemezsiniz!

Latin Amerika ülkelerinin parlayan yıldızı Kolombiya, 1980-90’lı yıllarda yaşanan uyuşturucu kartelleri, gerilla ve hırsızlık hikayelerini geri bırakırken, önyargılarından sıyrılıp gelen turistleri kendine hayran bıraktırıyor. Amazonlar’dan, And Dağları’ndan, Pasifik Okyanusu’ndan, Karayip Denizi’nden nasibini almış bu ülke dünyanın en fazla biyoçeşitliliğine sahip 2. ülkesi ve en fazla kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor.

Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Ulaşım-Vize
Türk vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebileceği Kolombiya’ya THY’nın İstanbul’dan direkt uçuşlarının da olması ise Kolombiya’yı daha yakın kılıyor.

Kolombiya’ya Ne Zaman Seyahat Edilir?
Tropikal iklime sahip Kolombiya’da yağışlı dönem ve kurak dönemler oluyor. Fakat ne yağmur ne de kuraklık seyahatinizi engelleyecek boyutta olmadığı için her mevsim seyahat etmek için uygun. Aralık, Ocak, Temmuz ve Ağustos ayları yerli ve yabancı turistin yoğun olarak seyahat ettiği aylar.

Kolombiya içinde ulaşım
Dünyanın en uzun sıra dağları olan And Dağları Şili’den tek sıra olarak başlar, Bolivya, Peru, Ekvador’da da tek sıra halinde devam eder. Kolombiya’ya ulaştığında ise üç sıraya ayrılır. Bu nedenle karayolu olan bölgeler mesafeler haritada yakın gibi gözükse dahi otobüsle ulaşılmak istendiğinde uzun saatler alabiliyor. Fakat ülke içinde uçakla hemen hemen her yere ulaşım sağlanıyor. Amazonlar, Choco gibi sık ormanlık alanlara kara yolu ulaşımı yok. Uçak, deniz ya da nehir yolu ile ulaşımlar sağlanıyor.

Kolombiya’da Konaklama
Amazon Ormanları içinde bir ağaç evde, Cartagena’da Karayip Denizi manzaralı rezidansta, kahve ağaçlarının ortasında bir çiftlikte, And Dağları manzaralı bir dağ evinde, karayolu olmayan palmiye ağaçlarının denize uzandığı Pasifik Okyanusu kıyısındaki bakir plajdaki bunglowda, çölde hamakta, dünyaca ünlü otel zincirlerinden birinde ya da dünyanın farklı noktalarından gelmiş turistlerle beraber bir hostelde konaklamak gibi zengin seçenekleriniz var.

Kolombiyalılar
Kolombiyalılar bu dünyaya dans etmek, şarkı söylemek, gülmek, eğlenmek ve eğlendirmek için gelmiş sanki. Ülkece yaşadıkları maddi ve manevi sorunlara rağmen eğlenmeyi biliyorlar. Turistlere karşı ise çok açık ve yardımseverler. Kendinizi Kolombiyalılar’ın içine bıraktığınızda bir bakmışsınız henüz 5 dakika önce tanıştığınız biri ile dans etmeye başlamışsınız bile.

Ayrıca Kolombiyalılar’ın konuşurken tanıdık ya da tanımadık herkese kullandıkları hitap kelimeleri var. Bir bakkala girdiğinizde bakkal size “günaydın aşkım, ne satın alacaksın?” diye hitap ederek sorar ya da taksi şöförü “kraliçem/kralım nereye gitmek istiyorsun?” diye sorar. Sürekli çevrenizde size ‘’güzelim, aşkım, hayatım, komşum” diye hitap eden Kolombiyalılar sayesinde bu ülkede kendinizi iyi hissediyorsunuz bir yandan da.

Yeme§İçme
Fasulye, pilav, kızarmış muz ve avokadolu tabak Kolombiyalılar’ın vazgeçilmesi olsa da Kolombiya’ya özgü Sancocho, Ajiaco, Changua gibi çorbaların tadına bakabilir, her bölgeye göre yapılışı farklılık gösteren mısır ekmeği Arepa’yı deneyebilir, yeşil muzla hazırlanan Patacon’u çeşitli soslarla yiyebilirsiniz. Kolombiya’da asıl insanın gözünü döndüren ise tropikal meyveler. Rengarenk, çeşit çeşit hem de oldukça uygun fiyatlara yiyebileceğiniz meyveler içinde benim favorilerim; guanabana, granadilla, chirimoya.

Kolombiya gezisi

Kolombiya’da Neler Yapılır?
– Brezilya ve Vietnam’dan sonra dünyanın en fazla kahve üretilen ülkesi Kolombiya’da kahve çiftliklerini ziyaret edebilir, çekirdekten sofralara kadar uzanan kahvenin hikayesini mis gibi bir Kolombiya kahvesi eşliğine dinleyebilirsiniz.
– Avrupalılar’ın kıtayı keşfetmesinden ve sömürmesinden önce bu topraklarda yaşayan yerlilerin altın zenginliğini ve maden işlemeciliğinin inceliğini görebileceğiniz ve yerlilerin yaşamları hakkında fikir sahibi olabileceğiniz dünyanın en büyük altın müzelerinden biri olan başkent Bogota’daki Altın Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
– Salsanın başkenti Cali’de dans dersi alabilir ve dans pistlerinde dans etmeyi çok seven bu halkın arasına karışabilirsiniz.
– Şaman kültürünün hala korunduğu topraklarda şaman ayinlerine katılabilirsiniz.
– Haziran-Kasım ayları arasında Kolombiya Pasifik Okyanusu kıyılarından kambur balina göçüne tanık olabilirsiniz.

– Güneş ve plaj tatili sevenler için hem Karayip sahillerinde, hem Pasifik Okyanusu kıyılarında hem de irili ufaklı adalarında her bütçeye uygun alternatifler bulunuyor
– Çölün okyanusla buluştuğu Guajira bölgesinde kum tepelerinin üstüde oturarak dünyanın en güzel gün batımlarından birini izleyebilirsiniz.
– Her yıl şubat ayının sonunda Barranquilla şehrinde kutlanan Güney Amerika’nın 2. Büyük karnavalı Barranquilla Karnavalı’na katılabilirsiniz.
– Dalış, dağcılık, bisiklet, paraşüt, rafting gibi macera sporları tutkunları da bir çok alternatif bulabilir.

– Boyları 60 metreye varan palmiyeleriyle ünlü Cocora Vadisi’nde yürüyüş yapabilirsiniz.
– Peru’daki Machu Picchu Antik kentinden çok daha önce inşa edilen 4-5 günlük dağ yollarında ve sıklık orman içinde yürüyüş turları ile ulaşılan Cuidad Perdida yani Kayıp Şehre ulaşabilir ve o zamanın şartlarında yapılmış bu mimariye hayran kalabilirsiniz.

– Rengarenk evleriyle sanki bir masal dünyasına girmiş hissiyatı veren köyleri ve kasabaları ziyaret edebilirsiniz.
– Amazon Nehri’nde gri ve pembe yunusların peşine takılabilir, vahşi yaşamı gözlemek için rehber eşliğinde doğa içinde yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.
– Doğu Ovaları’nda safariye çıkabilirsiniz
– Karayip sahillerindeki ilk koloni şehri Santa Marta’nın sahillerini geceleri akordiyon sesleri süsler. Canlı olarak vallenato müziği eşliğinde sahildekilere şarkılar söyleyen grupları dinleyebilirsiniz.
– Her pazar günleri başkent Bogota ve diğer büyük şehirlerde caddelerin araç trafiğine kapanıp bisikletlilere, patenlilere, kaykaylılara, yürüyüş yapanlara ayrıldığı saatlerde bir bisiklet kiralayıp bu kalabalığın arasına katılıp özgürce geniş caddelerde pedallayabilirsiniz.
– Tatacoa Çölü’nü ziyaret edebilir, geceleri ise astronomik gözlemevinde yıldızları, ayı ve gezegenleri izleyebilirsiniz.
– Bu ülkeye gelirken dürbününüzü getirmeyi unutmayın, gittiğiniz her yerde çeşit çeşit kuşa bakmaya doyamayacaksınız.

Kayıp şehir Kolombiya

Kolombiya’daki Etnik Halklar
Kolombiya’da kendi özel bölgelerinde, kendi dillerini konuşan, kendi gelenek-görenek ve inanışlarını, ritüelleri sürdüren etnik halklar var. Bu halkların bazıları uzun nehir yolculukları ve uzun yürüyüşlerle ulaşılması oldukça zorlu bölgelerde yaşıyorlar. Çok kapalı gruplar olduğu gibi ziyaretçilere açık gruplar da var. Grup liderlerinin izniyle bu halkların yaşadıkları yerleri ziyaret edilebiliyor.

Kolombiyalılar

Kolombiya’daki Küçük Afrika!
Kıtanın keşfi sonrası özellikle maden ve tarımda çalıştırılması için Afrika’dan getirilen kölelerin torunları bu topraklarda yaşamlarına devam ediyor. Müzikleri, dansları, ritüelleri, yemek kültürleri ve festivalleri ile Kolombiya’nın bazı bölgelerde sanki Afrika’daymışsınız gibi hissedebilirsiniz.

Ve Kolombiya ziyaretçilerine bir öğreti de hediye eder: Acele etmeye gerek yok, hayatı akışına bırak…

Category: Kolombiya
Tags: Kolombiya

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir