Lütfen bana artık şu 5 soruyu sormayın!

Gezginlere sorulan sorulara cevaplar

Dilimde tüy bitti cevaplamaktan lütfen bana artık şu 5 soruyu sormayın!

1 – Tek başına kadın korkmuyor musun?

Her bu soruyu duyduğumda korkularımın üzerine körükle gidildiğini öncelikle söylemek istiyorum. Korkular bulaşıcı! Artık kulaklarımı bu soruya kapıyorum, internetten yüzlerce kadına ve erkeğe sabırla bu sorunun cevabını verdim ama artık bu soruya birebir cevap dönmemeye kararlıyım. İnanın her defasında enerjim sömürülüyor. Korkmuyor muyum? Korkuyorum tabii ki ben de bir insan evladıyım, bir kadınım. Yola çıkmak, karar almak, hayat tarzını değiştirmek, işini bırakmak, risk almak, yalnız kalmak, başına kötü bir şey gelmesi, gelecek kaygısı ile ilgili hissettiğiniz ne kadar korku varsa bende de o korkular var. Sadece korkularımın hayatımı sınırlayıp, daraltmasına izin vermemeye çalışıyorum, korkularıma kulak vermemeye çalışıyorum demek doğru olur. Korku ve cesaret ters orantılı bence, ne kadar korkun varsa cesaretin o kadar az oluyor ya da tam tersi. Ayrıca tehlike illaki başka ülkelerde ya da ıssız yerlerde değil, mahallelerinde yürürken kaçırılmış insanları duyuyoruz ya da bindiği dolmuşta tecavüze uğramış kadın hikayelerini. Evinizde otururken bile  %100 güvende olduğunuzu kim söylüyor?

Ve biliyor musunuz genellikle korkular gerçeklerden daha abartılı oluyor. Bununla ilgili yaşanmış bir hikayem var, okumak istersen seni şöyle alayım:

2 – Yolculuğunu nasıl finanse ediyorsun?

”Nasıl para kazanırım?” düşüncesinden ziyade ”Nasıl az para harcarım” düşüncesi ile yol almaya çalışıyorum. İhtiyacım olmayan hiç bir şeyi almamak bütçemi oldukça aşağıya çekiyor zaten. Konaklama için hemen hemen hiç para harcamıyorum diyebilirim. Couchsurfing, warmshowers gibi gönüllü olarak evlerini turistlere açan yerel kişilere ulaşıyorum ya da tanıdık /tanıdığın tanıdığı kişilerin evlerinde konaklıyorum. Güney Amerika’da sağlık ocakları, itfaiyeler, kiliseler bisikletli gezginlerin 1-2 gecelik konaklamaları için yardımcı oluyorlar. Eğer bu şekilde bir konaklama sağlayamıyorsam zaten çadırım hep benimle birlikte, çadırımda kalıyorum. Kendi yemeğimi kendim yaparım genellikle. Bisikletle yol aldığım için ulaşım masrafımda oldukça düşük, Peru-Türkiye gidiş dönüş uçak biletime bisiklet sponsorum Accell Bisiklet sponsor oldu. Türkiye-İtalya uçak biletime ise Turna.com.

Peki yolda nasıl para kazanıyorum?

Güney Amerika yolculuğumun ilk zamanlarında kısa bir süre takipçilerimden bireysel destek ve kurumsal sponsorluklar alarak, tanıtım yazıları yazarak ve bloguma reklam alarak yoluma devam ettim.

2018-2019’da Ekotürk TV’de  İşim Gücüm Gezmek isimli gezi programın yapımcılığını yaptım.

2018’den beri yılın belli dönemlerinde Latin Amerika ülkelerine grup ve bireysel geziler organize ediyorum. Düzenlediğim gezilere göz atmak isterseniz TIKLAYIN

Gezdiğim ülkelerde tanıştığım el emekleri ile hayata tutunan kadınların ürünlerinin satışını yapıyorum. DUVARLARI DELEN KADIN ELLERİ isimli instagram hesabı üzerinden satışın gerçekleştiği bu ürünlere göz atmak isterseniz TIKLAYIN

 

3 – Ben de senin gibi gezebilir miyim?

İsteyen herkes benim gibi gezebilir tabii ki ben bir süper kahraman değilim. Aynı şekilde gezmek sana mutluluk verir mi önemli olan soru bu? Konforsuz bir hayatım var, çoğunlukla gece nerede uyuyacağımı bilmeden yol alıyorum, bu durum dışarıdan çok havalı duruyor olabilir ama gece güvenle konaklayacak yeri bulmak sürecindeki stres ve endişe adrenalini değil de korkularını besliyorsa tek kelime ile sıçarsın! İsteklerimden ziyade ihtiyaçlarımı gideriyorum yani o görüp çok beğendiğim elbiseyi ya da ayakkabıyı alamıyorum, saatlerce otostop için soğukta/sıcakta/rüzgarda bekliyorum. Yol alabilmek için illaki pedallamak zorundayım, kimse benim yerime pedallamıyor, her gün sabah çadırımı toplayıp akşam çadır kuruyorum, bazen çok yalnız kalıyorum bazen de kaldığım yerlerde yalnız kalabilmek için yollar arıyorum. Hemen hemen her gün tanıştığım en az 10 kişiye adımın Hale olduğunu, Türkiye’den geldiğimi söylüyorum. Yeni tanıştığım kişi için genellikle benim hikayem  çok etkileyici geliyor ama 5 yılı aşkın aralıksız yoldayım ve papağan gibi hep aynı hikayeyi anlatmak ciddi sabır işi! Ailemi ve arkadaşlarımı çok özlüyorum ve bu özlemi hep yanımda taşıyorum. Kadın olarak kendimi olası tehlikelerden korumak için yollar arıyorum, kadın yanını saklamanın ne kadar zor olduğunu ancak böyle durumları yaşayan kadınlar anlar. Ben gülümsemeyi seven bir kadınım, yolda karşıma çıkan adamlar karşısında ciddi olma savaşı veriyorum ya da erkeksi davranışlar yaparak kadınsılığı ortadan kaldıracak hareketler yapıyorum. Bisikletle insanın az olduğu yerlerde yol alırken pis gözükmek, yere tükürmek, kıvırtmamak için sanki hayalarım varmış gibi dolaşmak hiç de kolay değil. Acı ama gerçek! Hırsızlığa karşı sürekli gözümü dört açmak, uyurken bile uyanık olmak durumu var bir de. Markete girip alışveriş yaparken dışarda üzerinde eşyalarımla beni bekleyen bisikletimi de bir yandan kontrol etmek durumundayım. Yabancı bir kültür içinde yaşayarak ve yabancı bir dili konuşarak hayatıma devam ediyorum. Bu ekstra bir yük, sürekli karşındakini anlamaya çalışmak, kendini anlatmaya çalışmak efor istiyor. Sürekli göçebe bir hayat insanı çok yönlü besliyor tabii ki fakat kolay bir hayat olduğunu söyleyemeyeceğim. Hayatta yaptığımız her tercihin bir de bedeli oluyor işte. Sen de bu bedelleri ödemeye hazırsan tabii ki de benim gibi gezebilirsin 😉 Şansın değil, vereceğin karar seni yola çıkaracak!

4 – Ne zaman Türkiye’ye döneceksin?

İçinde bulunduğum yolculuk bir proje değil, dünya turu, Güney Amerika turu falan değil, bu benim hayat yolculuğum, yaşam tarzım.  Gezerek yaşamımı sürdürüyorum. Yani 3 ay gezip sonra döndüğüm bir evim yok. Bazen 1 gün, bazen 1 hafta bazen 3 ay bir yerde kalarak göçebe bir halde yol alıyorum. Türkiye’ye dönüp yaşama düşüncem şu an için yok, kurumsal bir firmaya girip tekrar 9/6 çalışmayı düşünmüyorum. Bir gün içimdeki kadın yerleşik hayata geçmek istediğinde, o ana kadar bana en huzur veren yere yerleşmeyi hayal ediyorum.

5 -Yolda gezerken para kazanacak işler bulabilir miyim?

Güney Amerika için konuşursam isteyene iş çok 🙂 Ama senin beklentin ne? Paraya çevirebileceğin  bir yeteneğin var mı? Girişimci misin? Cevabın evetse benim de bu soruya cevabım evet gezerken para kazanacak işler bulabilirsin.

Bununla ilgili oldukça ayrıntılı bir yazı yazmıştım, lütfen bu konu ilgini çekiyorsa oku 😉

Umarım tatmin edici olmuştur cevaplarım! Lütfen başka sorularla gel bana 🙂

Yorum yapılmamış

 • Peki, bu kadar zor şartlar altında, neden devam ediyorsun?

  Yanıtla
 • Bomba gibi cevaplar yazmışsın bayıldım!!!

  Yanıtla
 • Kolay hayat yok değil mi Hale Hanım. Senin hayatın çok cazip görünse de böyle yazınca bir duruyor insan. Acaba yol arkadaşın olsa daha kolay olmaz mı? Mozart bisiklet rotası AB de olunca her açıdan çok daha iyiydi sanırım. Şahsen ben Mozart’tan daha fazlasını kaldıramazdım. Ama seni çeken özgür olma ve keşfetme isteği. Duramazsın ki!

  Yanıtla
 • Sevgili Hale,
  Korkularına da, kendine de meydan okuyorsun. Hele o 9-6 çalışma durumu yok mu, daha 100 yıllık geçmişi bile yok bu işin, genlerimiz nasıl kabul etsin ki. Yolun hep güzele açık olsun, güzel anılar getirsin. Bundan sonra hergün bloguna tıklıyorum. Hiç zamanım olmadığı günlerde bile! Sevgiler,

  Yanıtla
 • Merhabalar

  Muhteşemsin,yapabilmeyi çok isterdim sanırım çocuklarımın büyümesini bekleyeceğim. Yolun açık olsun …bir hayranın daha oldu☺

  Yanıtla
 • Yazıdan sonra 2 söz aklıma geldi. “Korkunun ecele faydası yok”, “Gezmenin önündeki en büyük engel kapının eşiğidir”. İmrenerek takibe devam ediyoruz!

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir