Mozart’ın izinde Almanya ve Avusturya

”Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.” diyen ve bir çok kişiye göre dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük müzik dehası olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın 35 yıllık kısacık ömrünü geçirdiği, dokunduğu, beslendiği topraklara doğru pedallamak üzere yola çıkıyorum. Bir kısmı Almanya’da bir kısmı ise Avusturya’da bulunan Mozart bisiklet rotasını arkadaşım Erdem ile pedallamaya karar veriyoruz.

Erdem ile buluşma noktamız Salzburg, turun başlangıç noktası da Salzburg. Erdem’in yurtdışında kamplı, yüklü bisikletle ilk uzun bisiklet turu olacak.

Salzburg bisikletlilerin de şehri

Avusturya Salzburg
Avusturya’nın Salzburg şehri bisikletlilerin de yüzünü güldürüyor.

Salzburg’da gezilip görülecek yerler oldukça fazla. Mozart’ın doğduğu evin bu şehirde olması da kesinlikle bu şehre bir popülerlik katmış durumda.

Salzburg'ta Mozart'ın doğduğu ev günümüzde müze olarak kullanılıyor.
Salzburg’ta Mozart’ın doğduğu ev günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Mozart’ın minicik piyanosu, kemanı, ailesi ile yazıştığı mektuplar ve yaşadığı sürece boyunca kullandığı bazı eşyalar bu ev/müzede sergileniyor. Mozart’ın ilk konserini 5 yaşında vermiş olmasına ne diyorsunuz peki?

Hohensalzburg Kalesi’ne çıkıp Salzburg’u kuş bakışı seyrederken Mozart’ın bestelediği Türk Marşı’na kulak verebilirsiniz mesela. Mozart, bizim Mehter Marşı’ndan esinlenerek Türk Marşı’nı yazmış biliyor muydunuz? Tabi o zaman Osmanlı Avrupa’da almış başını yürümüş, ”Eyyy Avrupa, eyyy Almanya, eyyy Avusturya” diye haykırıyor. Haykırırken de boş haykırmıyor hani gördüğünüz gibi dünyanın en iyi bestecisine bile  ilham olabiliyor.

Avusturya Hohensalzburg Kalesi
Hohensalzburg Kalesi

Salzburg’u yürüyerek keşfedeceğiniz gibi bisiklet ile de şehrin sokaklarında dolaşabilirsiniz. Bisiklet üstünde performansınıza güvenmiyorsanız elektrikli bisikletle bu işi çözebilirsiniz. Şehrin bir çok noktasında bisiklet kiralayan dükkanlara rastlayabilirsiniz. Avrupa’da elektrikli bisiklet oldukça yaygınlaşmış durumda.

Avusturya Salzburg
Avusturya Salzburg

Nehir kıyında yürüyüş yaparken Salzburg’a gelenlerin neden bu şehre aşık olup  gittiklerini anlayacaksınız.

Salzburg
Salzburg

Salburg için ben diyeyim 3 gün siz deyin 5 gün ayırın, keyiflice gezebileceğiniz bir şehir. Baştan uyarıyorum Mozart çikolatalarının tadına bakın ama şeker komasına girmeyin 🙂

Avusturya Mozart çikolatası
Mozart çikolatası ikram edeyim size 🙂

Mozart bisiklet rotasının tamamı 21 gün gibi bir sürede pedallanıyor fakat bizim gibi daha az zamanı olanlar için 8 günlük bir rotada mevcut.

Bu harita ww.tripsite.com sitesinden alınmıştır.

Bizim rotamız hemen hemen yukarıdaki haritada kırmızı çizgilerle gösterilen rota gibi oldu. Avusturya Salzburg’tan çıktık yola ve aynı gün Almanya sınırları içinde bulduk kendimizi. Bu rota genellikle minnoş minnoş Alman köylerinin içinden geçiyor.

Almanya'nın şirin köyleri
Almanya’nın şirin köyleri

Köyleri bile öyle özenle yapmışlar ki, bakımsız ve çiçeksiz bahçe yok, bakımsız ev görmek pek mümkün değil.

Mozart Bisiklet Rotasındaki tabelalar
Mozart Bisiklet Rotasındaki tabelalar

Oldukça güvenli bir rota, bisiklet yolları var. Yollardaki bisiklet rotalarının tabelaları oldukça iyi bir şekilde düzenlenmiş. Fakat o kadar çok bisiklet yolu var ki insanın kafası karışabiliyor, ne yalan söyleyeyim bizim kafamız karıştı. 3. günde ancak anladık tabelaları 🙂

Bir çoğunuzun bildiği üzere Avrupa demirağlarla örülmüş durumda, aynı zamanda bisiklet yolları konusunda da oldukça başarılılar. Sadece şehir içlerinde değil, şehirlerarası ve aynı zamanda ülkeler arasında da. EuroVelo, Avrupa’daki bisiklet yolu ağına verilen isim, 12 ayrı uzun yol ile Avrupa içinde bisiklet ile seyahat etme imkânı sağlıyor. Yunanistan’dan pedallamaya başlasanız Finlandiya’ya kadar sadece bisiklet yolundan gidebilme imkanınız var.

Mozart bisiklet rotasında ilk gece Almanya'da kamp attığımız cennet
Mozart bisiklet rotasında ilk gece Almanya’da kamp attığımız cennet

Ücretsiz/ücretli kamp yapmak konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Ekim ayında gittiğimiz için kamp yerlerinin bir çoğu zaten boştu. Otel/hostel konaklaması da mümkün. Düşük sezonda 2 kişilik oda fiyatları 80-100 Euro civarındaydı, sezon fiyatları biraz daha yüksek diye tahmin ediyorum.

Mozart'ın izinden gidince doğanın içine karışıyor insan
Mozart’ın izinden gidince doğanın içine karışıyor insan

Rota zor bir rota değil, eğim neredeyse yok diyebiliriz.

Elma ister misiniz?
Elma ister misiniz?

Ve bence bu yolun en güzel yanlarından biri de yolda meyve ağaçlarının olması. Bizim gittiğimiz zamanda elma ve armutlar dallarından sarkıyordu.

Ormanların içinden, göğe değen ağaçların içinden geçerken Mozart’ın ilham kaynaklarını anlayabiliyor insan.

Seyahatinizi ucuza çıkartın..

İsterseniz arabayla isterseniz bisikletle daha çılgınsanız yürüyerek Mozart’ın izini sürebilirsiniz. Türkiye’den Avusturya’ya uçak ulaşımlarınız ve bu bölgeleri gezerken otel/hostel konaklaması yapacaksanız ARTIWAY’i kullanmanızı öneririm. Artıway, internetten yapılan alışverişlerde, alışveriş sonrasında nakit para ödeyen bir site. Bir çok kişinin seyahatlerinde kullandığı booking.comhotels.comtatil.com gibi siteleri de bünyesinde barındırıyor ve bu mağazalardan alışveriş yapmak istediğinizde Artıway’in sitesi üzerinden giriş yapıp alışverişinizi yaparsanız her markaya göre de değişen bonus oranları ile yaptığınız alışverişten nakit para kazanıyorsunuz. Hatta biriken bu paraları nakit olarak bankadan nakit çekebiliyorsunuz.

Aşağıdaki fotoğrafa tıklayıp hemen siteye kayıt olursanız da 10 TL hoşgeldin bonusu hemen hesabınıza yatıyor, benden söylemesi 😉

Artıway'e ücretsiz katıl ve 10 TL hoşgeldin bonusunu kap!
Artıway’e ücretsiz katıl ve 10 TL hoşgeldin bonusunu kap!

Mozart’a ilham veren topraklardan ayrılırken büyük sanatçının bir sözünü de günlüğüme öylece düşüyorum:

”Ne üstün zeka, ne hayal gücü ne de her ikisi beraber, bir dâhi yapmaya yeter. Sevgi, sevgi, sevgi. İşte bu dehanın ta kendisidir.”

Bisikletle ilk uzun yolculuğuma Güney Amerika’da başlamış sonrasında Avrupa’da da pedallamış biri olarak bu iki ayrı kıtada bisiklet üstünde seyahat etmek aralarındaki farkları yazdığım yazıma göz atmak isterseniz buyrun burdan ilerleyin 😉

https://isimgucumgezmek.com/bisiklet-ile-yol-almak-ey-avrupa-vah-guney-amerika/

Yorum yapılmamış

 • İbrahim Anaçali
  Ekim 29, 2017 2:25 am

  Sanırım beş gün kalmıştım Salzburg’da! Muhteşem bir yer! Tabiki Mozart müzesi ve meydanı da dahil! Kale’deki müzede bir mehter takımı müzik aleti vardı ve adamlar dürüstçe bu enstrümanın Osmanlılardan alındığını yazmışlardı altına!

  Yanıtla
  • Salzburg hatıralarda güzel kalacak sizin için de benim için de ne güzel 😉

   Yanıtla
   • genel olarak sizi çok başarılı buluyorum. çünkü insanın sevdiği şeyi yapması ve bunu paylaşması çok değerli. başarılar.

    Yanıtla
 • Ahhh ahh yazını okurken nasıl iç geçirdim bilemezsin. Ben klasik müziği Mozart’la sevdim çünkü. Keşke oraları görme şansım olsaydı. Bir de Mozart anıtı olması gerekiyor oralarda. Etrafı yeşilliklerle dolu güzel bir yerdeydi.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir