Şili’de Rengarenk Bir Karnaval: Con Fuerza del Sol

Güney Amerika ülkeleri karnavalları seviyor. Dünya’nın en ünlü karnavalı Rio kadar olmasa da Şili’nin en kuzey şehri, Peru sınırında yeralan Arica şehrinde her yıl düzenlenen Con Fuerza del Sol karnavalına götüreyim sizleri hadi!

Güney Amerika’nın ve Şili’nin en büyük karnavallarından biri olan con Fuerza del Sol karnavalının renkli gösterileri içinde geçen 3 gün boyunca gözüm maviye, kırmızıya, yeşile, kulaklarım ise And Dağları’nın kalbime dokunan müziklerine doydu.

Öncelikle Con Fuerza del Sol Karnavalı’na ev sahipliği yapan Arica şehrinden sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

Arica, bir zamanlar Peru sınırları içinde yeralan fakat şu an Şili topraklarında yeralan bir şehir. Pasifik Okyanusu kıyında upuzun kumsallara sahip, kışın soğuğuyla pek işi olmayan, her mevsim denize girmeye ve sörf yapmaya müsait bir şehir.

Ayrıca Peru sınırına yakın olduğu için Peru’nun ucuz hayatından istifade edebilen bir şehir de aynı zamanda. Haftasonları Peru’nun zengin mutfağının tadına bakmak isteyenler yada daha ucuza elektronik eşya, kıyafet  almak isteyenler 1 saat uzaklıktaki Peru’nun Tacna şehrine gidiyorlar.

Kostümlere ve karnavallara hayran olduğumu dünya alem bilir. Yerimde duramadığım, dans grupları ile dans ederek 3 gün boyunca rengarenk günler geçirdiğim bu karnavaldaki sevincim aşağıdaki videoda da görülüyor sanırım ?

https://youtu.be/1QyfJgIWnOU

Con Fuerza del Sol Karnavalı, ocak ayı sonu yada şubat ayı başı gibi organize ediliyor ve 3 gün boyunca sürüyor.

Karnavala Şili, Bolivya, Peru ve kökenleri Afrikalılar’a dayanan Şilililer’den oluşan dans grupları katılıyor. Karnavalı izlemek ücretsiz, dans gruplarına katılmak için ise belli bir ücret ödeniyor.

Rengarenk ve gözalıcı kostümler içinde And Dağları müzikleri eşliğinde dans eden gencinden yaşlısına kadar herkesin yüzünde kocaman gülümseme.

Yarışmak için gelinmiş bu karnavalda birliktelik ve beraberliği en derinden hissetmeniz mümkün. ”Yarışmak önemli değil, önemli olan dostluk” dercesine dans ediyorlar sanki tüm gruplar.

Perulu’sun, Şilili’sin yada Bolivyalı’sın diye ayrım yapmadan ”Biz bu topraklarda birlikte yaşıyoruz” diyorlardı adeta.

Yukarıdaki kadınlar ne yapıyor dersiniz? O günkü dans gösterilerini tamamlamış ve yorgunluklarını soğuk bir bira eşliğinde atıyorlar. 3 gün boyunca kadın yada erkek demeden herkes oldukça fazla alkol tüketti bu festivalde, dans edenler de, dans edenleri izlemeye gelenler de. Sabahlara kadar bira teneke kutuları havalarda ”Salud” (Sağlığa) diye çarpışıp dururken hiç bir vukuat çıkmamasına çok şaşırdım. Öyle ya bizim ülkede ne zaman bir festival olsa ve alkol fazla tüketilse ”Benim kıza neden baktın?” yada ”Bilader ne bakıyorsun?” diye kafa göz giriliyor.

Daha önce Bolivya’da pedalladığım sıralarda tanıştığım Şilili Eric, Arica şehrinde yaşıyor. Festival boyunca Eric beni evinde ağırladı ve birlikte festivalin unundan nasibimizi aldık ? Festivalde dans eden bazı kişiler ellerinde minik un poşetleri taşıyorlar ve taşkınlık olsun diye izleyen kişilerin yüzlerine sürüyorlar. Başka bir nedeni ise erkekler kadınların, kadınlarda erkeklerin yüzlerine sürerek bir nevi flörtleşme durumları yaşıyorlarmış.

 Karnavalla ilgili daha fazla fotoğraf görmek isterseniz buyrunuz bu linkten ilerleyiniz beyler, bayanlar ?

https://www.facebook.com/pg/isimgucumgezmek/photos/?tab=album&album_id=1902046070030576

Başka bir karnavalda görüşmek dileğiyle ?

Category: Şili
Tags: Şili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir