Türkiye’den İtalya’ya En Kestirme Yol

Tekrar uzun bir yola çıkacak olmanın heyecanını kalbimin atışlarında hissettiğim o sabah, müzik çalarımda tekrar tekrar o şarkıyı dinliyordum. Türkiye’deki son sabahımda dinlediğim o şarkı, bu yazıyı okurken bir yandan senin de kulağında olsun isterim, eminim o sabah ki heyecanımı sen de hissedeceksin.

”Her anımı yaşadıkça sevesim var
Aldırmam hiç yağmurlara
Benim güzel hatalarım var
Bir an bile vazgeçmedim
Kendi yolumdan”

Türkiye’ye hiç dönmeden Güney Amerika’da geçen 3 yılın ardından geldiğim Türkiye’de 3 ayımı geçirdim. Ailemle, arkadaşlarımla hasret gidermenin yanında Alaska’ya kadar beni taşıyacak yeni bisikletim Hermes’i hazırladık Accell Bisiklet ile. Hermes’in özelliklerini detaylı öğrenmek isteyenler TIKLAYINIZ lütfen 🙂

Mayıs ayında ziyaret için Türkiye’ye geldiğim zaman temmuz ayında İtalya’daki arkadaşlarımın düğününe gitmek için vize başvurusunda bulunduğumda bana 6 ay geçerli, 90 gün kalış süresi olan schengen vizesi vermişlerdi, temmuz ayında bunun 27 gününü kullanmıştım.  Hazır hala daha vize hakkım varken Güney Amerika’ya dönmeden Avrupa’da pedallamak fikri düştü aklıma, sonra Sicilya’da Avrupa Gönüllülük Hizmeti yaptığım sırada tanıştığım arkadaşlarım eylül ayında fıstık hasadında onlarla çalışmam için kanıma girdiler, derken Türkiye’deyken Gökova bisiklet turunda tanıştığım arkadaşım Erdem ”haydi gel, birlikte Avusturya’da Euro Velo yollarından birini pedallayalım birlikte” deyince ben de rotamı Avrupa’ya çevirdim. Bu kadar fırsat ayağa kadar gelmişken geri tepmek olmaz değil mi? Ayrıca bir sürü para ve belge vererek aldığım o schengen vizesini sonuna kadar çatır çatır kullanmanın mutluluğunu yaşamak istiyorum arkadaş, bu duyguyu sizin içinizde de yakinen bilenler vardır eminim 🙂

Eylül ayının başında bisikletimle Sicilya’daki fıstık hasadına yetişebilmek için uçak dışında ama hızlıca yol alabileceğim bir alternatif yol araştırmaya başladım. Uçakla gittiğim zaman ayrıca bisiklet için de ücret ödeyeceğim için kara ve deniz yolu kullanmak istedim. Öyle kestirme bir yol buldum ki Türkiye’den çıkıp 5 gün sonra Sicilya’da olacaktım. Bir bisikletli için 5 gün cidden kısa bir süre.

İtalya rotası şöyle: Ayvalık → Midilli → Atina → Patras → Bari → Catania

Memleketim Ayvalık’tan yola çıkmak ise oldukça manidar oldu tabi.

Babam yanımdaydı Türkiye topraklarından ayrılmak için yola çıktığımda, bir de arkadaşım Hakan. Ayrılış sahnesinde gözyaşı, dram bekliyorsan yanılıyorsun ey okuyucu!  Güle oynaya yola çıkıyorum ben hahah 🙂

İtalya rotası (Ayvalık - Midilli)
1. deniz yolculuğu (Ayvalık – Midilli)

Ayvalık – Midilli Gemi

Ayvalık’tan Midilli’ye feribot ücreti tek gidiş 15 Euro, bisiklet ücretsiz. Ayvalık-Midilli arasında ulaşım sağlayan birden fazla feribot firması var, ben Jale Tur’dan aldım biletimi. Bu feribotlar hem insan, hem de araç taşımacılığı yapıyor.

30 Ağustos’a ve uzun kurban bayramı tatiline denk geldiği için uzun bir kuyruk vardı Ayvalık limanında. 1 saate yakın sırada bekledikten sonra feribota giriş yapabildim. Sabah 9’da feribotlar limandan ayrılıyor ama kalabalık olduğu için biraz gecikmeli çıktık yola.

 

Hermes, feribotun en güzel yerine yerleşti hemen.

Türkiye’den ayrılırken günlüğüme şu notu düştüm:

Hoşçakal Türkiye! Sınırlarından barış taşsın, topraklarında yaşayan herkesin kalbi mutluluktan atsın, üzerine birlik ve beraberlik yağmurları yağsın, eşitlik vazgeçilmez kriterin olsun, en büyük derdin ”Herkes birbirini daha çok sevmeli olsun”. Çünkü seni tek kurtaracak sevgi ♥ Ne zaman tekrar görüşürüz bilemem ama yine bir gün geldiğimde herşeyin daha fazla güzelleştiğini görmek dileğiyle…

Feribotun hem açık alanı var, hem de kapalı alanı. 2 saat sonra Yunanistan’ın Midilli adasına ulaştık. Vize kontrolü için sıraya girdik, o kadar kalabalığız ki 5’li sıralar yapıldı. Sırada yanımdaki kişiyle sohbet etmeye başladık, nerden geliyorsun nereye gidiyorsun derken instagram üzerinden birbirimizi takip ettiğimizin farkına vardık. Sevgili Gözde instagramda @yogazero hesabının kurucusu, bizim tanışıklığımızı sağlayan Let’s Boho‘nun saronglarını hemen çantalarımızdan çıkartıp bir hatıra fotoğrafı çekilmeyi de ihmal etmedik tabi.

@yogazero Gözde ve ben Lets Boho saronglarımız ile Midilli sokaklarına renk katmamış mıyız?

Gözde’yle vedalaşıp gece Midilli’den Atina yakınlarındaki Pireus limanına gidecek gemi için bilet bakmaya başladım. Midilli’de gemiden indiğimiz limanın çevresinde bir çok turizm ofisi var, ayrıca hem Midilli turları içinde buradan bilgi alabilir ya da araba kiralama yapabilirsiniz.

İtalya rotası (Midilli - Atina)
2. deniz yolculuğu (Midilli – Atina)

Midilli – Piraeus (Atina) Gemi

Midilli’den Piraeus’a gemi ücreti 46 Euro ödedim. Bu ücret sadece geminin salon kısmında seyahat etmek için, yataklı yolculuk bilet ücreti değil. Koltuk üzerinde uyuyabilirsiniz sadece. Gece saat 20.00’de gemi kalktı ve 10 saat sürüyor yolculuk. Bisikleti ücretsiz taşıyorlar. Gemi firması Blue Star Ferries

Biletimi aldım, bisikletime atladığım gibi gemi saatine çok vakit olduğu için Midilli caddelerinde pedallamaya başladım. Sahil yolunda pedallarken bir motorlu yanımdan geçerken yavaşladı ve eli ile durmamı işaret etti. Durdum, İngilizce olarak nerden gelip, nereye gittiğimi sordu, kendisinin de bisikletle uzun yol yaptığını ama şu ana kadar hep arkadaşı ile pedalladığını bu sene ilk defa yalnız yola çıkacağını ama endişelerinin olduğunu söyledi. Stelios süper sempatik bir şekilde birşeye ihtiyacım olup olmadığını sordu, biliyordu bisikletlinin ihtiyacını; yatak, yemek, duş. “Ben çalışıyorum zaten evim boş olacak, istersen benim evimde rahatça dinlenebilirsin” dedi. Ben de o sırada kahve içecek bir yer arıyordum, “Hadi gel ben kahve ısmarlayayım size, hem de sohbet ederiz” dedi. Ben bisikletle önden onun tarif ettiği yere doğru ilerlerken birbirimizi kaybettik. Ben de ara sokaklarda bir kafe buldum oturdum, kahvemi söyledim, kitabıma gömüldüm. 1.5 saat sonra Stelios benim bulunduğum kafeye geldi. ”Midilli küçük, sizin burada olduğunuzu öğrendim, çok sevindim burda bulduğum için sizi” dedi. Saatlerce sohbet ettik, bisikletli hayattan, Midilli’deki bisiklet rotalarından konuştuk. Şu ana kadar sadece bisikletli bir Türk çiftle karşılaşmış.

İtalya rotası - Bisiklet sosyalleşmek için süper bir aracı, Midilli'de tanıştığım Stelios ile birlikte...
Bisiklet sosyalleşmek için süper bir aracı, Midilli’de tanıştığım Stelios ile birlikte…

Geminin kalkacağı saatten 2 saat önce gemiye gittim, bisikletimi ve çantalarımı geminin garaj kısmına teslim ettim. Geminin salon kısmına geçip, Midilli’nin merkezinde bulduğum ev yemekleri yapan bir restorandan 3.5 Euro’ya aldığım domates dolmasını ve pilakiyi gemi limandan ayrılırken afiyetle yedim. 2 koltuğu kendime yatak yapıp uyudum o akşam.

İtalya rotası - Piraeus ile Kiato tren yolculuğu

Piraeus ile Kiato tren yolculuğu

Sabah güneş doğarken Piraeus’a yanaştı gemi. Bu rota ile ilgili Bisiklet Gezgini’nden Alexi ve Seçil ile konuştuğumda Piraeus ile Kiato arasının çok sevimli bir yol olmadığını ve tren ile o yolu geçmemin daha iyi olacağını söylemişlerdi. Pireaus’a sabah vardığımda Kiato’ya gidecek banliyö trenine binmek için tren istasyonuna gittiğimde istasyondaki görevli bisikletimin arkasındaki bayrağı işaret etti, ben de nerden geldiğimi soruyor sandım önce, Türkiye dedim İngilizce, el kol işareti yaptı, İngilizcesi iyi olmadığı için söylediği şeyleri anlayamadım, yanıma başka biri yaklaştı, bayrağı çıkartmamı söyledi. ”Neden?” diye sorduğumda Türkiye ile Yunanistan arasındaki tarihi bilmiyor musun diye bana sert çıktı. Bunun tarihte kaldığını söylemeye çalışsam da ciddiyetinin farkına varınca bayrağımı rulo şeklinde sarıp kapadım. O an hatırladım Ayvalık’tan Midilli’ye geçerken feribotta tur şoförü Erzincanlı bir abi ile tanışmıştım. İnsanların hangi şehirli olduğunu pek söyleme adetim yoktur ama bu abi bana nereli olduğumu sorunca ben de ona sormuştum verdiği cevap hep hatırlayacağım şekildeydi: Canlı, kanlı Erzincanlı İşte bu abimiz bana ”Yunanistan’da bayrağını çıkartmanı öneririm” demişti. ”Fanatiklerle karşılaşabilirsin, canını sıkarlar sonra” diye de eklemişti.

Kiato’dan da Patras’a gitmek için 2 alternatif var, dilerseniz otobüse binip 1.5 saatte Patras’a ulaşabilirsiniz ya da sahil kıyısındaki yolu tercih edip 108 km’lik yolu pedallayabilirsiniz.

Patras’a vardığımda sahil kısmında yan yana sıralanmış turizm ofislerini buldum, onlardan birine girip İtalya’nın Brindisi şehrine giden gemi bileti sordum ama o gün ve ertesi gün için gemide yer olmadığını söyledi. Fakat Bari şehrine giden gemide yer vardı. Bari’ye gitmek planımı çok fazla değiştirmeyeceği için ve gereksiz yere 2 gece bu şehirde kalmak istemediğim için Bari’ye gemi bileti aldım.

İtalya rotası (Patras - Bari)
3. gemi yolculuğu (Patras – Bari)

Patras – Bari Gemi

Yunanistan’ın Patras şehrinden İtalya’nın Bari şehrine gitmek için gemi ücreti 86 Euro. Bu ücretin içinde yatak yok, dilerseniz daha fazla ödeyip kamaralarda da kalabilirsiniz. Gemi firması Anek Superfast. İnternetten de online olarak biletinizi daha öncesinde satın alabilirsiniz.

Saat 18.00’de gemi hareket etti. Yolculuk 15 saat sürdü. Geminin salon kısmında kendime bir köşe buldum, kıvrıldım yere yattım. Gece yarısı kalktığımda salonun durumu aşağıdaki fotoğraftaki gibiydi, uyuyan uyuyana 🙂

Benim yerim en kralıydı sanki 🙂

Bize her yer yatak 🙂

Ben uyurken yakınlarımda uyuyan yoktu fakat uyandığımda hemen ayak ucumda uyuyan 2 kişiyi gördüm:)

Madem bu kadar yakın uyumuşuz tanışalım 🙂 diyerek Lübnanlı Ali, Ahmed ve Wael ile sohbete koyulduk. Onlar da 3 arkadaş 15 günlük İtalya turu yapmak için yola çıkmışlar.

Ortak noktalarımızdan biri de Ortadoğulu olmak olunca sabahın köründe gemi İtalya topraklarına yanaşırken biz de Orta Doğu’yu kurtarıyorduk. Bu arada onlara söyledim size de söyleyeyim; 2011’de 2 kız arkadaşımla Suriye ve Lübnan’a gitmiştik ve Beyrut’u çok sevmiştim.

15 saatlik gemi yolculuğunun sonunda İtalya topraklarındayım.

Neredeyse %90’ı deniz yoluyla geçen bu rotada, Türkiye’den İtalya’ya 4 günde ulaşmış oldum.

Bu arada bu yolculukta Midilli – Pire arasındaki gemi yolculuğunu bedavaya getirdiğimi özellikle belirtmek istiyorum. Nasıl mı bedavaya getirdim peki? Kendimin ve ailemin internetten yapacağımız alışverişlerimiz için artıway.com sitesini kullanıyorum. Yaptığım alışverişler sonucu kazandığım bonus parayı nakite çevirip biletimi satın aldım ?Size kısaca Artıway’in çalışma sistemini anlatayım. Ücretsiz üye  olabileceğiniz Artıway, 350’nin üstünde içlerinde Aliexpress,  GittiGidiyor, HepsiBurada, Teknosa gibi bir çok anlaşmalı olduğu mağazadan yapacağınız alışverişlerde, artıway sitesi aracılığı ile mağazaya yönlendirilip alışveriş yaptığınızda her mağazaya göre değişen bonus oranlarına göre nakit para iadeniz banka hesabınıza yatıyor.  Ayrıca Artıway’in, İşim Gücüm Gezmek takipçileri için bir de güzelliği var, aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak üye olursanız 10 TL hoşgeldin bonusu hediye ediyor sizlere 😉

Category: İtalya
Tags: İtalya

Yorum yapılmamış

 • Süper bilgilendirme, teşekkürler.. Ben sanırım Yunanistan’ı sınırdan geçip pedallıcam… sonrasında da Bari’ye feribotla geçicem.. Bu yol daha ucuz olacak ama herhalde 10 günde anca Yunanista’ı geçerim ???…
  Midilli – Piraeus 86 euro idi sanırım.. Nasıl bedavaya geldi onu anlayamadım hehe ☺️….

  Yanıtla
 • funda kaptanoğlu
  Eylül 12, 2017 7:43 pm

  hiç bir yazını kaçırmamaya çalışıyom halecim umarım herşey yolunda gider böle güle oynaya yoluna devam edersin güzel kızım maceranın devamını merakla bekliyor deniz gözlerinden öpüyorum

  Yanıtla
 • Halecim paylaştığın bilgiler harika teşekkürler . Yolun açık olsun , iyi eğlenceler ??bol şans sevgiler esra ortaç

  Yanıtla
 • Aynı rotayı geçtiğimiz temmuzda ben de yaptım bisikletimle. ben bari değil ancona ya gittim.. aneksea ile patradan çıkış.. nurnberge kadar gittim .. gps kaydı , aksiyon cam kaydı ve fotolar var yığınla argüman. 1 ay sürdü.. otellerde kaldım.. paylaşmak isterim argümanlarımı..

  Yanıtla
 • Kitap yazmalısın artık.

  Yanıtla
 • Verdiğiniz feribot bilgileri için teşekkürler… Bir de fırsat bulduğunuzda italya’da bisiklet ile tren yolculuğu yapmanın püf noktalarına değinirseniz çok mutlu olacağım…

  Yanıtla
 • -bende sizin gibi yunanistan üzerinden gitmek istiyorum ama yeterince ingilizcem olmadıgından ve bana bu yolda arkadaslık edecek birisini bulamadıgımdam tek başima cesaret edip yola çıkamıyorum… özeniyorum size …

  Yanıtla
 • Betül ayvacı şan
  Eylül 27, 2017 9:29 am

  Harika deneyimler, Ufuk genişleten ve torunlara anlatacak türden. Yolun açık olsun Hale!

  Yanıtla
 • Nuray Karataş
  Ekim 11, 2017 7:55 am

  Süper

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir