Leandra ve Diego

fdaafa_53a9e43c87334f5a81f71ae10bd9cdd3Brezilyalı çiftle yollarımız Brezilya’da Ananda Vasundhara çiftliğinde kesişti. Leandra avukat, Diego ise web tasarımcısı. 3 ay önce arabalarını satıp, yolculuğa çıkmaya karar veriyorlar. 2 hafta çiftlikte beraber çalıştık. Diego, bloğumu hazırlama aşamasında bana yardımcı oldu. Leandra’dan ise Portekizce dersleri aldım. Sarhoş bir şoföre otostop çektiğimizde arabadan kendimizi  nasıl dışarı attığımızı üçümüzde uzun bir süre unutamayacağız sanırım. Okuduğunuzda canınızın Brezilya çekeceği bir sohbet oldu.

  • Yolculuğunuzdan bahseder misiniz? 

Bu yolculuk ikimizin de ayrı ayrı hayaliydi. Uzun zamandır düşlüyorduk. Florianopolis gibi Brezilya’nın güzel bir şehrinde yaşıyoruz fakat farklı güzellikler görmek ve deneyimlemek istedik. Haziran 2014’te bu yolculuğa çıkabilmek icin arabamızı sattık ve öncelikle kendi ülkemizi gezmeye karar verdik. Yola çıktığımızdan itibaren Brezilya’nın Bahia bölgesinde çeşitli gönüllü işlerinde çalıştık.Ciftliklerde, ev bakımında…hatta kendi profesyonel işlerimizi yapabileceğimiz yerler bile bulduk..  Diego, kaldığımız bir yerin web dizayn işini yaptı. Bu sırada da avukata ihtiyaç duydukları bir sorunla karşılaşınca Leandra danışmanlık yaptı. Itacaré’de 1 ay kaldık. Oldukça keyifliydi. São José’de her sene düzenlenen Brezilya yerlilerinin kültürünü ve ürünlerini tanıtmak için düzenlenen bir festivalde çalıştık. Brezilya’yı gezdikten sonra diğer Latin Amerika ülkelerini de gezmek ve Ingilizce’yi / Ispanyolca’yı geliştirmek istiyoruz. Hatta Nisan 2015’te Amerika’da Jazz Festivali var. Planlarımızdan biri de bu festivale gitmek ama açıkçası hiçbirşey kesin değil. Bazen rotamızı yolda tanıştığımız insanlar belirliyor bile diyebiliriz. Rüzgar nereden eserse 🙂

  • Brezilya sinemasından bize tavsiye edeceğiniz filmler hangileri olurdu?

Diego: Tabiki kendi filmim 🙂 Şimdilik sadece fragmanını yaptım ama üzerine çalışıyorum. Isteyen bu linkten bakabilir. Konusu gerçek hayattan alıntıdır. Brezilya’da askeri yönetimin başta olduğu sırada çimento dolu kazana düşen bir askeri konu alıyor. Soldado Concretado.

https://www.youtube.com/watch?v=mjNlCV_Ql18&feature=youtu.be

Bunun dışında Auto da Compadecida ve O pagador de Promessas iki güzel filmdir.

  • Brezilya mutfağından bize tavsiye edeceğiniz tatlar?

Brezilya cidden büyük bir ülke ve her bölgenin kendine has yemekleri var diyebiliriz. Ilk aklımıza gelenler brigadeiro, Tacaca no Tucupi (Amazon Bölgesi’ne has bir çorba, içindeki zehirden dolayı içtiğinizde uzun bir süre dudaklarınızı hissetmiyorsunuz ), Tainha ( Muz yaprakları ile kaplanılarak yapılan bir çeşit balık yemeği)

  • Brezilya’ya özel içecekler?

Tabiki Brezilya kahvesi 🙂 Bunun dışında Bahia bölgesinde kakaodan yapılan Mel de Cacau oldukça lezzetli. Guarana Pureza markasının meyve sodaları Amazon meyvelerinden yapılıyor.  Şeker kamışından yapılan alkollü içecek cachaça da içilmeye değer. Cachaça’ya limon suyu, şeker ve buz ekleyerek yapılan Caipirinha’ da Brezilya’ya özeldir.

  • Brezilya’nın geleneksel enstrümanları hangileri?

Cavaquinho , Cuica ve tabiki capoera enstrümanı berimbau.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir