Mexico City ve Yakın Çevresi Gezi Rehberi

Latin Amerika ülkelerinin en renklilerinden Meksika’da gezilecek görülecek o kadar çok yer var ki! Sadece ülkenin başkenti Mexico City’de 1 hafta kaldık ve her gün yeni bir yer keşfettik. Meksika Gezi Notlarımın bu bölümünde işinize oldukça yarayacağını düşündüğün Mexico City ve Yakın Çevresi Gezi Rehberini hazırladım.

Milli Saray - Mexico City
Milli Saray – Mexico City

Meksika ve Mexico City hakkında genel bilgilendirme yaptığım şu yazımdaki bilgilerin de sizin oldukça ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Mexico City ve çevresinde gezilip, görülecek, yiyip içileceklere dair notlarım ve deneyimlerim işte karşınızda.

Keyifli okumalar!

Mexico City ve çevresi gezi rehberi

  • Free Walking Tur 

Turistik şehir ve kasabalarda karşılaşabileceğiniz Free Walking turlar, aslında adı ücretsiz yürüyüş turu olsa da yerel rehberlerin bağış usulü tura katılanlara şehri/kasabayı gezdirip tanıttıkları bir aktivitedir. 2-3 saat içinde şehirleri hızlıca gezip görmek, fikir edinmek için oldukça iyi. Tek başına gezmektense grupla gezmek isteyenlere de ilaç gibi bu turlar.

free walking tour mexico city
Free walking turumuz bu grupla oldu.

Mexico City’de bu turlardan birine katıldım. Rehberimiz Meksikalı’ydı ve turu İngilizce anlattı fakat rehberin İngilizcesini anlamak oldukça zordu. Templo Mayor, katedral, postane, milli saray, Meksika tarihi hakkında bilgiler verdi. Meksika yemeklerinin ve içeceklerinin tadına bakabileceğimiz bir kaç yer önerdi. Önerdiği yerlere yazımda da yer vereceğim.

  • Templo Mayor

Free walking tur ile Mexico City’i gezerken sadece yukardan içini gördüğümüz fakat içine girmediğimiz Templo Mayor’ün içine de girip detaylı ziyaret etmek istedik. Templo Mayor’un Türkçe karşılığı Büyük Tapınak şehir merkezinde bulunuyor. Açık hava müzesi gibi Mexico City’de daha önce yaşamış halkların üst üste inşa ettikleri tapınakların günümüze kadar ulaşmış kalıntılarını görmeniz mümkün. Meksika özellikle Mexico City bölgesinin tarihine göz atıp giderseniz daha tatmin eden bir ziyaret olabilir, öteki türlü sadece taşlar arasında dolaşıyor olacaksınız.

  • Xochimilco

Ne yapın edin burayı mutlaka ziyaret edin! Eminim siz de çok keyif alacaksınız.

Xochimilco, Mexico City’nin merkezinden 1 saatte toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz kanallar üzerine kurulmuş, Meksika’nın Venedik’i diye geçen bir yer. Trajineras diye adlandırılan rengarenk gondolları kiralayıp kanallar arasında gezinirken Meksikalılar’ın eğlence anlayışlarına birebir tanık olacaksınız. Özellikle haftasonu gitmenizi öneririm. Eski zamanlarda yük taşımak için kullanılan bu gondolları şimdi Meksikalılar’ın partilemek için kullanıyorlar. 10 ile 25 kişi arasında kapasiteleri değişiyor. Daha fazla anlatmamayım hadi Xochomilco’da çektiğim videoyu izleyin.

  • Pulqueria Templo de Diana

Meksika denildiğinde bir çoğumuzun aklına  tekila geliyor değil mi? Aslında bakarsanız ülkede mezkal daha popüler bir içecek. Meksikalılar’ın gurur kaynağı resmen. Bir de Pulque diye bir içecekleri var. Pulque’de yine bir Meksika içkisi.  Pulque hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz şu yazıma göz atın efenim. Pulque satılan mekanlara da Pulqueria deniyor ama ülkenin her yerde bulamayabilirsiniz. Meksika City’de tanıştığım bir Meksikalı’nın tavsiyesi üzerine Pulqueria Templo de Diana’ya gittim. Yerel insanlarla salaş bir mekanda pulquenin tadına bakmak isterseniz burasını öneririm, pulqueriler içinde meşhurmuş. Xochomilco’da gondol keyfinden sonda pulque içmek için buraya uğranılabilir. ( Adres: Avenida 5 de Mayo 65, Santa Crucita, 16070 Xochimilco, CDMX, México )

  • Casa Azul ( Mavi Ev)
Frida Kahlo Müzesi
Frida Kahlo’nun evi Casa Azul ( Mavi Ev )

Bize Meksika’yı sevdiren kadın ünlü ressam Frida’nın, eşi Diego Riviera ile 1929-1954 yılları arasında yaşadığı evi müze haline getirmişler. Meksika City merkezden toplu ulaşım araçlarıyla ulaşabileceğiniz Coyoacán’da yer alan evde Frida’nın ve Riviera’nın eserleri, kullandıkları eşyalar, fotoğraflar sergileniyor. Çok keyifli bir bahçesi var. Sıradan bir günde gitmiş olmamıza rağmen yaklaşık 40 dk içeri girmek için sırada bekledik.  Frida’nın evini ziyaret etmek Meksika’nın ünlü piramitlerine girmekten daha pahalı öncelikle onu söyleyeyim. 230 Meksika Pesosu ödedik. Haftasonu giderseniz 250 Meksika Pesosu ödüyorsunuz haberiniz olsun. İçeride fotoğraf çekmek istiyorsanız bir de onun için 35 Meksika Pesosu ödüyorsunuz.

  • Palacio Nacional ( Milli Saray)

Frida’nın eşi Diego Rivera. Adamı sürekli Frida’nın eşi etiketiyle tanıtıyor olmak pek hoş değil aslında çünkü Diego Rivera dünyaca ünlü bir ressam.Hatta yine Frida filmini izleyenler hatırlayacaklardır, çapkın Diego 🙂

Milli Saray - Mexico City
Duvarları Diego Rivera’nın yaptığı resimlerle kaplı Milli Saray

Mexico City’nin merkezinde yeralan Milli Saray’ın duvarları Diego Rivera’nın resimleri ile kaplı. Yıllarca çalışılmış duvarlarda ilginç detaylar ve hikayeler var. Detay severlerdenseniz 2-3 saatinizi rahat alır bu bina. Ayrıca binanın bahçesi de çok keyifli, şehrin merkezinde olmasına rağmen kapıdan içeri girer girmez şehrin gürültüsü kapının dışında kalıyor. Burayı free walking turla gezmiştik. Giriş ücretsiz.

  • El Moro Sıcak Çikolatacısı ve Churrozcusu

Meksika City’nin en tehlikeli yeri! Bolca şeker ve çikolata içerir! 🙂

Mexico City - El Moro Sıcak Çikolatacısı
Mexico City – El Moro Sıcak Çikolatacısı

Meksika City’de kaldığımız hostele yakın El Moro Sıcak Çikolatacı ve Churroscusu’nun farkına varmamıza önünde uzanan upuzun kuyruk oldu aslında. ”Aaa burada neden bu kadar sıra bekliyor bu insanlar?” diye içeriye kafamızı uzatmamızla işin rengi belli oldu. 7 gün 24 saat açık olan ve Meksika City’nin çeşitli semtlerinde başka şubeleri de varmış. Biz merkezdekine gittik. Gözümüzün önünde pişirdikleri churros tatlısı ve çeşit çeşit çikolatayı bir arada yiyip içerek kendinden geçen insanlarla dolu mekanın içi. Biz bir akşam yemeğinden sonra ilk kez gitmiştik, ayıptır söylemesi ertesi sabah uyanır uyanmaz yine gittik kahvaltı niyetine churros ve çikolata yiyip içtik. Yiyip içtiğimiz bizim olsun siz El Moro’da çektiğim videoya göz atın 😉

  • Antropoloji Müzesi

Baştan sona müzeleri detaylıca gezmeyi sevenler için baştan söyleyeyim tüm gününüzü alabilecek bir müze. Meksika topraklarında yaşamış halklardan kalan eserler burada sergileniyor. Mayalar’ın ünlü takviminin taşın üzerine işlendiği Piedra del Sol ( Güneş Taşı) de burada sergileniyor. Şehir merkezinden metrobüslerle bu müzeye gidebilirsiniz.

Meksika Antropoloji müzesi
Meksika Antropoloji müzesi
  • Chepultepec Parkı

Modern Sanat Müzesi’nin de içinde olduğu Chepultepec Parkı şehrin en keyifli yerlerinden biri, şehir merkezinden bisiklet kiralayıp parka ulaşabilir, parkın içindeki göl kenarında hamaklarda vakit geçirebilirsiniz. Gölde su bisikleti de kiralanıyor.

Chepultepec Parkı - Mexico City
Chepultepec Parkı – Mexico City
  • Modern Sanat Müzesi

Frida’nın, Diego Rivera’nın ve diğer Meksikalı ressamların tablolarının sergilendiği müze Chepultepec Parkı’nın içinde yeralıyor. Frida’nın şu meşhur tablosunu canlı canlı kendi gözlerimle görmeme vesile olan müzedir.

Frida Kahlo Meksika
Frida Kahlo

Pazar günleri müzeye giriş ücretsiz, diğer günler 65 Meksika Pesosu.

İspanyolca'da Mexico City'nin adı Cuidad de Mexico olarak geçiyor kısaltılmışı ise CDMC
İspanyolca’da Mexico City’nin adı Cuidad de Mexico olarak geçiyor kısaltılmışı ise CDMC

Meksika’da gezerken Meksika polisinin bize ne teklif ettiğini merak ediyorsanız buyrun bu yol hikayesini okuyun

Ayrıca yolculuk fotoğraflarımı ve daha bir çok hikayemi instagram ve facebook adreslerimden takip edebilirsiniz.

Category: Meksika
Tags: Meksika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir