Para Biriktirmek İçin Püf Noktalar: Sağlıklı Yaşa, Akıllı Harca

Canlarım, ballarım ♥

Şimdiye kadar sizinle hep yolculuk hikayelerimi paylaştım durdum. Bambaşka ülkelerin topraklarında geçen, dağların konuştuğu, rüzgarın bisikletimle dans ettiği, yabancı dediğim kişilerin birden en yakınlarım olduğu, o kamyondan inip diğer kamyona binerek ülkeler değiştirdiğim hikayeler… Gelen sorular ve mesajlarda çoğunlukla bu hikayelerin maddi boyutu soruluyor. (Para biriktirmek için ne yapabilirim? Nasıl uzun gezebilirim? vb. ) Bende bu yazımda sizlerle yola çıkmadan önce ve yolda da devam ettirdiğim para biriktirmek için izleyebileceğiniz yöntemlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Seyahat etmek için bir çok kişi zengin olmayı bekliyor oysa para biriktirip düşlediğiniz yolculuğa çıkmak sanıldığı kadar zor değil. Sadece para biriktirmenin ipuçlarını bilmek lazım.

Sağlıklı Yaşa

Spor

Tüm gün 4 duvar arasındaki ofislerde çalıştıktan sonra yada  yine  4 duvar arasındaki spor salonları yerine açık havada spor yapıyor olmak bütçenize yarar sağlayacağı gibi ruh halinize de iyi gelecektir. Böylece spor salonlarına vereceğiniz yıllık ortalama 700-1000 TL cebinizde kalmış olacak. İş çıkışları yada haftasonları biraraya gelip egzersiz yapan, koşan, birlikte pedal çeviren gruplara ulaşabilirsiniz. Böylece hem spor yapmak için para harcamamış olursunuz hem de yeni arkadaşlıklara kapı açmış olursunuz.

Para Biriktirmek İçin Püf Noktalar: Sağlıklı Yaşa, Akıllı Harca

Mesela Adım Adım Koşu ile tanışabilirsiniz, her ayın ilk cumartesi günü Belgrad Ormanı Neşet Suyu parkurunda biraraya gelip koşuyorlar.  İçlerine iyilik kaçmış bu gruba dahil olabilirsiniz. Bu fikir sizi heyecanlandırdıysa detaylar için şu linki inceleyebilirsiniz.

www.aakosu.org/

Adım Adım Oluşumu’nun asıl misyonu yardımseverlik koşuları yapıp, Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları için kaynak yaratmak. Yani bir taşla bir çok kuş vuran bir oluşum. Güney Amerika seyahatim sırasında biri Arjantin’de, diğeri ise Şili’de olmak üzere 2 maratona katılarak yardımseverlik koşusu yapmış ve siz takipçilerimden gelen bağışlarla Koruncuk Vakfı ve Buğday Derneği için 6596 TL’lik bir kaynak oluşturulmasına aracılık etmiştim. Belki siz de önce kendi iyiliğiniz için başlayacağınız koşuya daha sonrasında başkalarının iyiliği için devam edersiniz.

İşe/okula bisikletle gitmeye ne dersin? ?

”Çılgın mısın Hale?” demeyin lütfen! Ben burada ülkeleri bisikletle aşıyorken siz orada bal gibi de bisikletle işe yada okula gidip gelebilirsiniz. Yeter ki isteyin ? Bisiklet yolu yok, trafik berbat, sürücülerin bisikletliye saygısı yok bahanelerini unutun! Arabayla her trafiğe çıkışınızda o çılgın trafiğe destek vermiş olduğunuzu ve benzin bütçenizi kabarttığınızı unutmayın! Çevreye vermiş olduğunuz zararı yazmıyorum bile. Ulaşım aracı olarak toplu taşıma araçlarını kullanan arkadaşlarım,  toplu taşımalarda da kolayca taşıyabileceğiniz katlanır bisikletleri düşünebilirsiniz. Ulaşımınızı bisikletle sağlıyor olmanız hem bütçenizdeki benzin/toplu taşıma ücreti kalemini ortadan kaldırmış olacak, hem de sabah ve akşam spor yapmış olacaksınız. Ayrıca garaj/otopark gibi masraflardan da kurtulmuş olacaksınız, saatlerce otobüs beklemek yada otobüsün içinde sıkış tepiş yolculuk günleri sona ermiş olacak. Bisikletle işe yada okula gidiyor oluşunuzun karizmanızı ne kadar yukarıya taşıyacağının da altını çizmek isterim tabi! ?

Para biriktirmenin basit yolları

Sigara ve alkol

Güney Amerika yolculuğuma başlamadan önce uçak parası için para biriktirmeye çalıştığım dönemdi. Couchsurfing aracılığı ile evimde konaklayan ve 3 senedir yollarda olan Avustralyalı Jack ile konuşuyorduk. Bir yandan sigara içiyordum, bir yandan da Jack’e yolculuğu hakkında sorular yağdırıyordum. ”Ben para biriktiremiyorum, sen nasıl bu kadar uzun süredir seyahat edebiliyorsun? Para biriktirmek zor mu?” diye sorunca cebinden bir kağıt para çıkarıp, parayı sigara şeklinde sarıp ağzına götürüp ” Sigara içmiyorum mesela, her sigara içtiğinde paran yanıyor” demişti.  O an kararımı vermiştim, Güney Amerika’ya ayak bastığımda da yılların sigara tiryakiliğine son vererek sigarayı bıraktım. Bütçeme ve sağlığıma zarar veren başka bir kalemi daha ortadan kaldırmış oldum.

Bizim ülkemizde vergilerden dolayı alkol tüketiminin giderek lüks olmaya başladığını gözönünde bulundurursak alkolü de bırakmanın, az tüketmenin yada dışarda içmektense tekellerden daha ucuza alıp evde tüketmenin tartışmasız bütçeye katkısı büyük olacak. Ayrıca evde içmek, gecenin sonunda taksiye ödeyeceğiniz paranın da cebinizde kalmasını sağlayacak.

Abur cuburlara son

Her harcamasını kayıt altına alan biri olamadım ama yolda abur cubur harcamalarını gözden geçirmem gerektiğini düşünmeye başladıktan sonra satın aldığım abur cuburları kayıt altına aldım 1 ay boyunca. Ay sonunda tüm abur cubur harcamalarını topladığımda çıkan rakamı görünce kendi kendime söz verdim yavaş yavaş azaltmaya ve sonunda bırakmaya.  Buna son vermek aynı zamanda başka bütçe kalemlerine de olumlu yönde katkı sağlayacağı şüphesiz. Dişçiye gitme aralıklarınız açılmış olacak mesela. Kilo problemi için diyetisyene gitmeyeceksiniz belki de. Abur cuburların içindeki şeker ve koruyucu maddelerin kanser riskini arttırdığını bilmeyenimiz kalmamıştır zaten ama hatırlatmakta fayda görüyorum yine buradan da. Ayrıca bu gruba fast food altındaki tüm yiyecekleri de dahil ediyorum.

Akıllı Harca!

Bırak doğal ve dağınık kalsın

Kolay para biriktirmek

Liseyi bitirir bitirmez ilk yaptığım şeylerden biri saçımı boyamaya başlamak oldu. Koyu maviden turuncuya, pembeden kırmızıya kadar bir çok renk can buldu saçımda. Yıllarca her ay düzenli olarak kuaför masrafım vardı. Saç boyasına para ödediğim gibi boyadan yıpranan saçlarım için kesim ve bakım parası da üstüne cabası tabi. İşimden ayrıldıktan sonra düzenli bir gelirim olmayınca önce evde kendi kendime boyamaya başladım sonra o masrafı da kesmeye ve tamamen doğal haline bırakmaya karar verdim. Para biriktirmek için buna daha önce niye karar vermemişim ki, hem bütçemi rahatlattı hem de dip boyam geldi stresinden kurtulmuş oldum. Her ay 100 TL kuaför masrafınız olduğunu var sayarsak 1 yılda bu eder size 1200 TL. Şu an bu paradan daha azı ile Güney Amerika’da 1 ayda, bir ülkeyi geziyorum. O yüzden yaşasın doğallık!

Minimalist yaşa

”Abi bu Japonlar da ne kadar çok geziyor?” dediğinizi duyar gibiyim. Gezer tabi, adamlar bizim gibi aynı ceketin 3 farklı rengini satın almıyor, sırf dekor olsun diye evinin içini gereksiz eşyalarla doldurmuyor.  Tüm mahalleyi aynı anda evde yemeğe davet edecekmişiz gibi 24 kişilik yemek seti, büfede tozunun alınmasını bekleyen kristal bardak takımları, 2 kişinin yaşadığı 3 oda 1 salon tıka basa mobilya ile doldurulmuş evler… Daha ne kadar devam edecek bu görmemişliğimiz? Seyahat ederken ihtiyacımı karşılayacak kadar eşyaya sahip olmayı öğrendim, ne fazla ne eksik. 2 tişört, 2 tayt, 1 kışlık ve 1 yazlık ayakkabı ile hayatımı geçirebiliyor olduğum için hem daha hafif hem de daha uzun seyahat edebiliyorum.

2. el eşyalar yada değiş tokuş

Çevreye duyarlı insanlar olarak herhangi yeni üretilmiş bir ürünü satın alırken doğaya verdiğimiz zararı da sorgulamamız gerekiyor. İhtiyaçlarımızı gidermek için yeni ürünler almak yerine hali hazırda üretilmiş ürünün 2. elini satın alıyor olmak masraflarınızı azaltmış olacağı gibi dünyamıza olan sorumluluğumuz konusunda da bizi daha bilinçli kılıyor olacak  Sadece ”Çocuk işçiliğine hayır” kampanyalarına imza atmak yeterli değil, aynı zamanda tüketirken bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

Arkadaşlarınız arasında kıyafet yada kitap değiş tokuşu yapabilirsiniz mesela. Ayrıca sosyal medya üzerinden de bu tarz değiş tokuş yapan gruplara ulaşabilirsiniz.

Artıway

Tabi ki ihtiyaçlarımız var ve onları karşılamak için alışveriş yapıyor olacağız. İnternetten alışverişlerin yapıldığı günümüzde madem alışveriş yapacağız bari bu işi akıllıca yapalım değil mi? Kısa bir süre önce haberdar olduğum ve çok akıllıca bulduğum internet üzerinde yapılan bir alışveriş yolunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Artıway, internet üzerinden yapacağımız alışverişlerde para iadesi almamızı sağlayan bir sistem. Evet yanlış duymadınız, internetten alışveriş yaptıkça bize nakit para ödüyorlar. İlk duyduğumda kesin bir bit yeniği vardır, bu devirde kim kime alışveriş yaptıkça para verir ki diye düşünmüştüm açıkçası. Detaylı inceleyince yanıldığımı anladım. Size basit bir şekilde sistemi şöyle anlatabilirim. Bugün bir çoğumuzun bildiği ve kullandığı booking.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com, Qatar Airways, Nike gibi elektronik, sağlık, seyahat, yeme&içme ve spor gibi bir çok değişik kategorilerdeki 350’den fazla mağaza ile anlaşması bulunan siteye ücretsiz olarak üye oluyorsunuz. Alışveriş yapmak istediğinizde, alışveriş yapmak istediğiniz siteye Artıway sitesi üzerinden yönlendirilerek ulaştığınızda her firmanın değişiklik gösteren bonus oranına göre alışverişiniz sayesinde banka hesabınıza nakit para yatırılıyor. Örneğin  booking.com’dan konaklamak için yer bakıyorsunuz. Artıway’in sitesinden yönlendirilerek booking.com üzerinden rezervasyon yaptırırsanız ödediğiniz tutarın %4’ü oranına kadar bonus yani nakit para kazanmış oluyorsunuz. İsterseniz banka hesabınıza yatan bu parayı nakit olarak çekebilirsiniz de. Hem basit, hem karlı, hem de çok tatlı ?

Artıway’i kullanmaya başladıktan ve memnun da kalınca kendileri ile iletişime geçip siz sevgili İşim Gücüm Gezmek takipçileri ve para biriktirmek isteyenler için neler yapabileceğimizi konuştuk. Ve harika bir haberim var size ? Aşağıdaki linki tıklayarak siteye üye olan herkes 10 TL hoşgeldin bonusu kazanıyor olacak ? Haydi o zaman akıllıca alışverişler herkese!

www.artiway.com.tr/isimgucumgezmek010217

5 TL’lik salataya 20 TL vermeye son!

Yemeye değerinden fazla ödemek sizi daha fazla doyurmayacak, sırf popüler olmuş bir restoranda içeceğe ederinden fazla para ödemek sizi popüler yapmayacak. Pazardan alacağınız yeşilliklerle yapacağınız salatanın yanında kendi hazırladığınız taze portakal suyu da hem size hem de bütçenize ilaç gibi gelecektir emin olabilirsiniz.

Çocukluk kumbaraları sandıklardan çıksın

Damlaya damlaya göl olur dememişler boşuna. Çocukluğumuzda bir çoğumuzun heyecanlı uğraşıydı. Bayramlık paraları, harçlıklardan artanlarla kumbara dolar, açıldığında da hayalimizdeki oyuncağa kavuştururdu bizi. Elinize geçen bozuklukları kumbaraya atıyor olmanız, zamanı gelip kumbarayı açtığınızda yüzünde kocaman bir gülümseme oturtacak ve belki de sizi hayalinize kavuşturacak.

Para biriktirmenin değişik yolları

Bunca püf noktanın üzerine yazar Charles A. Jeff’in şu sözü güzel gider:

”Sizi zengin yapan maaşınız değil, harcama alışkanlıklarınızdır.”

Alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde bir adım daha hayallerinize yaklaşıyor olacaksınız. O zaman haydi hayalleri gerçek yapmaya!

Varsa sizin de para biriktirmek için ipuçlarınız yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz ?

Yorum yapılmamış

 • Bir yıllık sigara harcama kalemiyle 12 ayın 1 ayını cennete çevirilebilir bencede 🙂

  Yanıtla
 • ibrahim erdoğan
  Şubat 1, 2017 10:15 pm

  Sevgili Hale,
  Ne güzel anlatmışsın, çok güzel şeyler öğreniyoruz senden. Çok teşekkür ederim. Sadece gezgin olma kısmı eksik olan yaşam stilimi, kısa ve öz tanımlamışsın. Burada daha çok insana ulaşabilmenin yollarını ve yöntemini bulmalı veya daha iyi bir dünyanın oluşumu için daha etkili paylaşım yöntemleri bulmalıyız, bence. Cazibe merkezleri oluşturabilmeliyiz. Pedalına kuvvet, yolun açık olsun. Yazılarını ve heyecanlarını özlemek istemiyoruz.
  Saygı ve sevgilerimle. İbrahim

  Yanıtla
 • Her biri harika öneriler. Ufak tefek giderleri kısarak yıl içinde birikim yapmak mümkün.
  Bir öneri de benden gelsin;
  Evdeki ampülleri daha düşük güçtekilerle değiştirerek ve sayısını azaltarak elektrik giderini azaltmak mümkün.

  Yanıtla
 • çok güzel önerilerde bulunmuşsunuz. evden kahvaltı yapmadan çıktığınızda dışarıda çay+börekte yeseniz, günde 5TL den ayda 130-TL eder. Bu parayla bir hatta kimilerine göre iki haftalık pazar masrafını karşılamış ve taze sebze ve meyvelerle daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. 🙂

  Yanıtla
  • Haklısın kesinlikle! Bir de börek yağlı yağlı, sağlıklı bir güne başlamak için hiç ideal değil ?

   Yanıtla
 • Derya Sarısoy
  Şubat 6, 2017 1:43 pm

  Merhaba Hale
  Yıllardır iki yakasını bir araya getiremeyen biri olarak, kendime nasıl format atarım, diye düşünüp harekete geçmişken bu yazı ilaç gibi geldi. Teşekkürler…

  Yanıtla
 • Günaydın .. nefis bi yazı .. çok ilham verici .. ben de evvelden haftada bir aldığım temizlikçi hizmetini ( 130-150 tl arası) 6 ayda 1 kereye düşürüp kendi evimi kendim temizliyorum .. aylık masrafım 500-600 arası azalmış oluyor. Hem çocuklarla iş bölümü yapıp günlük temizlik aktivesi yapmış oluyoruz ; hemde evimizi daha temiz ve toplu tutmaya gayret gösteriyoruz ( ne de olsa temizlicek olan yine biziz;)

  Yanıtla
  • Harika bir karar! Paranın bizi tembel insanlar yapmasına izin vermememiz lazım ? Bu anlamda çocukları da işin içine katmak süper olmuş ?

   Yanıtla
 • Sevgili Hale

  Tek kelimeyle bayıldım yazdıklarına ve bence bir çok gezgine örnek olacak çok değerli bir paylaşım kalemine ve yüregine sağlık.

  Yanıtla
 • Seni aynı kurumda tanıdığım/gördüğüm an hayran olmuştum ? içindeki güzelliği görebilmek zor değil. Yolun açık olsun ve yollar boyu her daim guzellikler çevrende olsun. Yazın çok kıymetli bayildim. Para biriktirebilmenin önünde cesaret daha etkili sanıyorum yollara koyulmak icin.

  Yanıtla
  • Ah çok teşekkür ederim Sevinç ❤ Doğru cesaretin olmayınca paranında hiç bir değeri olmuyor. Dileklerinin daha iyiyleri seni bulsun, yolun açık olsun. Sevgiler?

   Yanıtla
 • Cok yol gosterici bir yazı olmuş.Gıttıkce merak ettıgım bir hayatın var karşımda. .Farklı bır kesimden sivri ve hayellerı olan ,hayatın zor yüzüyle karşı karşıya olan ben
  senle tanışmakdan memnun oldu..

  Yanıtla
 • Nesrin Çetinel
  Mart 25, 2017 11:47 am

  merhaba … yazınız benim de gözümü açtı ben yıllardır tur şirketlerine dünya kadar paralar ödeyerek gezen biriyim ama artık bütçem zorlanıyor ve yaşım da epey ileri … bir veya iki hanım arkadaş kendimiz yollara çıkmaya kararlıyız da ben cesaret edemiyordum …yazınızı okudum cesaretim arttı umarım başarırız ve dünyayı gezeriz … sizi tebrik ederim huzurlu mutlu gezmeler diliyorum sizi takip edeceğim…sevgiler NESRİN ÇETİNEL <3

  Yanıtla
 • Alkol ile ilgili bir not : Evde bira yapmak artık çok kolay. Çorba pişirebilen herkesin hazır kitler kullanarak yapabileceği bir şey. Maliyeti oldukça azaltıyor 🙂

  Yanıtla
 • Paranın bu hayat da hiç bir öneminin olmadığını sadece ihtiyaç amaçlı kullanmamızin zorunlu olduğunu , bizlere ifade ettiniz. Sizi cok kıskandım cesaretini toplayıp bende başarmak istiyorum. Hayatınız hayallerimiz hayallerde yaşamak dileği ile hersey için çok teşekür ederim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir