Peru Çöllerinde Bir Vaha: Huacachina

Peru’nun And Dağları, buzulları, Amazon’u, Pasifik Okyanusu derken bu sefer de Peru’nun çöllerine attım kendimi, hatta çölün ortasında bir vahaya; Huacachina Vahası.  İnkalar’ın dili olan ve halen Peru’da konuşan Quechua dilinde Huacachina ”Ağlayan Kadın” anlamına geliyor.

Huacachia’ya nasıl ulaşabiliriz?

Öncelikle Peru’ya gelmeniz lazım sonrası kolay hahhaha 🙂

Lima’dan 4.5 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Ica şehrine ulaştıktan sonra taksi yada Peru trafiğinin karıncaları mototaksilerle 10 dakika içinde vahaya ulaşabilirsiniz.  Cruz del Sur firması Peru içinde en güvenilir ama en pahalı otobüs firması. Biz Flores terminaline gidip, herhangi bir Ica otobüsüne bindik ve kişi başı 25 Sol ödedik. Ica’dan taksiye ise üç kişi için 7 sol’de anlaştık. Peru’da otobüsle seyahat ederken çantalara dikkat etmekte fayda var. Koltukların altına çanta bırakmamak lazım mesela.

Vahada başımızı nereye sokabiliriz?

Gölün hemen kıyısında yer alan The New Desert Nights Hostel’de konakladık. 6 kişilik odada kişi başı ücreti 25 Sol. Temiz ve güzel dekore edilmiş. Daha fazla ödeyerek özel odada da konaklama seçeneği var.  Çölün ortasında wifi ve yüzme havuzu arıyorsan bu hostel tam senlik. Gece sivrisineklerden kaçış yok, odalardaki sivrisinek kovucuların faydası olmuyor, sprey bulundurmakta fayda var. Gölün etrafına yada kum tepelerinin üstüne ücretsiz çadır kurarak konaklamak ayrıca bir seçenek. Güvenli mi diye soracak olursanız evet, güvenli ama çadırın içinde kıymetli eşyalarını bırakıp kum sörfü yapmaya gitme tabiki ?

Ne yapacağım Allah’ın vahasında?

Bu çölde deve yok öncelikle onu söyleyeyim. Onun yerine size sörf tahtası verebiliriz.

Kum tepelerinin en üstüne sörf tahtanızla yürüyerek çıkıp kendinizi aşağıya salabilirsiniz,  1 saatte çıktığınız tepeyi 10 dakikada iniyorsunuz.

Snowboard yada sörf yapmış olanlar için bebek oyuncağı tabi. Daha önce hiç denememiş olanlar için göbek üstü yada tahtanın üstüne çömüpte aşağıya kadar inilebildiğini sizler için deneyimledik 🙂

Sörf tahtasının saatlik kiralaması 5 sol. Haa “Ben de para var,kum tepelerini yürümek istemiyorum” diyorsan bu tepelere kum sörfü yapmaya araçlarla götüren turlarda var.

Jason ve Yeliz ile Peru Huacachina vahasinda birlikteydik

Sabah erken saatlerde yada güneş gözden kaybolmaya yakın kum sörfü yapmak en akıllıcası yoksa çöldeyiz unutma oldukça sıcak oluyor. Annelik yapmak istemiyorum ama güneş kremini de sür sörften önce 🙂

”Ayh şekerim bugün güneşi çölde batırdım” demek pek havalı oluyor, kap çayını,at kendini kumların üstüne renkten renge girerek güneşin batışını seyrederken çölün müziğine kulak ver.

Sabah erken kalkabilenlerdensen eğer Huacachina Vahası’nda gündoğumu da enfes! Belki de düşük sezon olduğu içindir ben gündoğumunu seyrederken etrafta 8-10 kişi ya vardı ya yoktu. Kum tepeleri senin,ister takla at istersense uzanarak müthiş bir sessizlik içinde güne merhaba diyebilirsin.

Yada suyunun şifalı olduğuna inanılan göldede yüzebilirsiniz

Huacachina Vahası’nı da gördük, şimdi ne yapalım?

Peru’da gezilip görülecek  çok yer var elbet ama hazır buraya kadar gelmişken yakınlarda keşfetmek için yer arıyorsan elimizde Nazca çizgileri var size ondan verelim.

Peru Nazca Çizgileri’nde Uzaylıların Parmağı mı Var?

Yıllardır kimin yaptığına dair gizemi çözülmemiş bu çizgilerin üstünde pervaneli minik uçaklarla uçmak bir alternatif olabilir sizin için.

Yakın zamanlarda Perulu bir müzik grubu keşfettim. Ingilizce müzik yapıyorlar, benim oldukça hoşuma gitti. Kum sörfü yaparken dinlenebilecek kıvamda, pek keyifli.

Category: Peru
Tags: Peru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir