Yurtdışında Dil Eğitimi Almak

Bu yazımda yabancı dil öğrenme sürecimden ve yurtdışında dil eğitimi nasıl alabileceğinizden bahsedeceğim. 5 yıl içinde 3 yabancı dil öğrenince resmen hayatım değişti ve genişledi. Dünyayı gerçekten anlayarak kucaklayabilecekmiş gibi hissediyorum.

30 yaşıma kadar yabancı bir dil özellikle de İngilizce konuşamıyor olmanın hem iş hayatımda hem de günlük hayatımda çok acısını yaşadım. Türkiye’de devlet okullarındaki yabancı dil eğitimi malumunuz, hal böyle olunca üniversitedeyken 2 seneye yakın İngilizce kursuna gitmiş olmama rağmen durumum şu karikatürdeki adamdan farksızdı.

yabancı dil eğitimi karikatür

İlk yurtdışına çıkışım 18 yaşında Yunanistan’a olmuştu. Tek başıma gittiğim halde Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yaşayan ve Türkçe konuşan arkadaşlarım olduğu için onların eşliğinde Yunanistan’da gezmiştim. Daha sonra onlarca farklı ülkeye gittim fakat İngilizce bilmediğim için benimle İngilizce konuşmaya çalışan o ülkedeki insanlarla gerçekten iletişim kuramadım. Bırakın sadece oradaki insanlarla konuşamamayı dinlediğim İngilizce müziklerin sözlerini hiç anlamadan dinlerken, tüm İngilizce filmleri hep alt yazılı izlemek zorunda kaldım.

10 senelik iş hayatımın 8 senesini bir İngiliz bankasında çalışarak geçirdim. Bankada çalıştığım son yıllarda yurtdışından gelen yöneticilerden ve CEO’nun da İngiliz olmasından dolayı İngilizce konuşulan toplantıların sayısı artarken, İngilizce hazırlanan raporlar ya da mailler çalışma hayatım işkenceli bir hal almaya başlamıştı.

Bir adım daha ilerlememin önünde İngilizce hep büyük bir engel oldu. Bir çoğunuzun da öyle değil mi?

İş hayatımdan ayrılıp yurtdışında yaşamak istememin nedenlerinden biri de yabancı dil öğrenmekti. İtalya’da Avrupa Gönüllülük Hizmeti programına kabul edilmem hayatımın dönüm noktası oldu. Avrupa Gönüllülük Hizmeti programı aynı zamanda gönüllüye, gönüllülük yaparken bulunduğu ülkenin ana dili eğitimi imkanını da ücretsiz sunuyor.

İtalya’da yaşadığım 1 yılda İtalyanca öğrendikten ve program bitip Türkiye’ye döndükten sonra İtalyanca-Türkçe çeviriler ve tercümanlık yapmaya başladım. Bu şekilde çalışıp paramı biriktirmeye başladım ve en çok öğrenmek istediğim dil olan İspanyolca’nın konuşulduğu ülkelerin olduğu kıtaya yani Güney Amerika’ya gidebilmek için uçak biletimi satın aldım.

Güney Amerika’daki neredeyse ilk 1 yılım hep İngilizce konuşarak geçti. Gönüllü olarak çalıştığım çiftliklerde ve hostellerde çoğu kişi Avrupa’dan, A.B.D’den ya da İngiltere’den geldiği için günlük konuşma dili hep İngilizce’ydi. Bu süreçte mecburen İngilizce konuşmaya ve öğrenmeye başladım. Bana hep bu mecburiyetler dil öğretti!!!

Ardından Güney Amerika’da geçirdiğim 2. ve 3. yıllarda İspanyolca öğrenmeye başladım ve neredeyse 4 yıldır Güney Amerika’da yaşıyorum her gün yeni kelimeler öğreniyorum. Yurtdışında bulunduğun ülkenin dilini öğrenmek zorunda kalıyorsun. En basitinden tuvaleti sormak istesen, karnın acıksa, konaklamak için yer arasan o ülkenin diline ihtiyaç duyuyorsun. Türkiye’de yabancı dil öğrenilmez demiyorum elbette ama en iyi yöntemin o dilin konuşulduğu ülkelerde yaşamak olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bugün, 3 yabancı dil  özellikle de dünyada en çok konuşulan dillerden ikisi İngilizce ve İspanyolca konuşabiliyor olmak hayatımı oldukça kolaylaştırdı, iletişimim, genel kültürüm, kendime olan özgüvenim arttı. Bildiğim dillerin sayesinde yolculuğum/hayatım daha eğlenceli, daha anlamlı oldu. Daha saymakla bitmeyecek getirileri var elbette.

Hepimizin bildiği üzere yaşadığımız çevrede konuşulan dile maruz kaldıkça o dili öğrenme sürecimiz hızlanıyor. İspanyolca öğrenirken herhangi bir dil eğitimi almadım ama bütçem uygun olsaydı cidden çok almak isterdim.  Dil öğrenirken tek başıma aldığım yolu, eğitimle daha hızlandırabilir ve çok daha öncesinde İspanyolca’yı daha iyi konuşmaya başlayabilirdim.

Yurtdışında yabancı dil eğitimi

Sizi, özellikle dil eğitimi için yurtdışına gitmek isteyen herkese profesyonel danışmanlık hizmeti veren Away Academy ile tanıştırmak istiyorum. Bu tarz  danışmanlık hizmeti veren firmalara olan ”Bu tarz firmalarla yurtdışına gitmek pahalıdır” önyargımı yıkmama neden olduklarını söyleyebilirim. Çünkü yurtdışı dil eğitimi için tek başınıza yapmanız gereken herşeyi onlar yapıyorlar ve bunun için sizden de bir ücret talep etmiyorlar. Sunduğu hizmetlerin bedelini anlaşmalı olduğu dil okullarından tahsil ediyorlar. Hal böyle olunca siz de yurtdışına gitmek için bütçenize bir de danışmanlık hizmeti eklemiyorsunuz.

Away Academy ile yurtdışına gitmiş ve yabancı dil öğrenmiş kişilerin referansları oldukça olumlu olunca kendileri ile 1 kişiyi ücretsiz olarak 2 haftalığına Malta’ya İngilizce dil eğitimine ücretsiz göndermeleri için sponsorluk konusunda anlaşma yaptık. İçimizden birine bu eşsiz deneyimi hediye edecekleri için kendilerine çok teşekkür ederim.

Takipte kalın, detaylar çok yakında!

Yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir